Moderní nový komín se dá postavit za pár dnů

Moderní systémy umožňují snadné přistavění nového komínu i zvenčí
 Technika 
11. února 2015 06:00 / ceskykutil.cz
  0   0
Výpadky dodávky energií dokážou majitele rodinných domů pořádně potrápit, obzvlášť pokud elektřinou či plynem i topí. Pořádnou paseku může kdykoli napáchat bouřka, vichřice nebo ničivý orkán. Proto odborníci doporučují mít v záloze rezervní zdroj vytápění. Pokud ale nemáme komín, budeme ho muset nejprve postavit.

Efektní pojistka

Spolehlivou pojistkou pro domácnosti, připojené na dálková vytápění, jsou krby a krbová kamna. Snadno se obsluhují a palivo je běžně dostupné. Mají význam nejen při výpadcích energie, ale především i v období před začátkem topné sezony, kdy s nimi můžeme jen trochu přitápět.

Komín lze snadno přistavět

Krbová kamna si můžeme pořídit jen v případě, že máme komín. Pokud jím náš dům nedisponuje, můžeme ho díky moderním technologiím snadno přistavět bez větších stavebních úprav. Například nerezový komín Schiedel Kerastar se upevňuje speciálními objímkami na fasádu nebo na zdi v interiéru a jeho montáž zabere jen pár hodin.

Na starý není spolehnutí

Pokud komín sice máme, ale nebyl roky používán, nejspíš už nebude bezpečný a budeme ho muset nejprve nechat sanovat. Ideálním řešením je umístění keramické vložky dovnitř komínu. Moderní vložky jsou odolné proti vlhkosti i vyhoření, takže ani následný provoz komínu bude bezpečný a nebude moci celou stavbu vážně ohrozit.

Stavba nového komínu

Ještě spolehlivějším řešením je vystavět na místě staré komínové šachty zcela nový komín. Takovému zásahu by mělo vždy předcházet posouzení statika a samotná stavba nezabere víc než týden. Moderní komínové systémy jsou v podstatě více či méně prefabrikované dílce, které se k sobě skládají pomocí speciálních zdicích lepidel. Díky tomu lze úpravy zvládnout i za chodu domácnosti.

Jaký bude nejlepší

Pro krbová kamna bude stačit některý ze základních komínových systémů. Na trhu již najdeme i tzv. univerzální komín, jehož hlavní výhodou je vložka z izostatické keramiky, která se nachází uvnitř systému. Je dokonale jednolitá a naprosto tvarově přesná. V praxi to znamená ještě vyšší odolnost proti vlhkosti a vyhoření.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

I bez nových projektů na fosilní paliva se bude Země stále oteplovat o 1,5 stupně Celsia ročně

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Zavřít reklamu