Nenáročné pokojovky aneb Radost, která vydrží

Mimořádně odolnou pokojovou rostlinou je například zelenec
 Tipy a inspirace 
06. února 2015 06:00 / ceskestavby.cz
  0   0
Pokojové rostliny interiér zútulní, zkrášlí a prospívají i člověku, protože produkují kyslík, potřebný pro naše dýchání. Každá z nich však potřebuje péči, aby přežila. Pokud nejsme právě vášniví zahradníci nebo často odjíždíme služebně mimo domov, měli bychom volit méně náročné druhy.

Na správném druhu záleží

Pokud nám doposud většina zeleně v domácnosti uvadla nebo uschla, pravděpodobně jsme vybírali nesprávné rostliny, které vyžadují intenzivní péči. Trh přitom nabízí i řadu zcela nenáročných druhů, které se snadno vypořádají i s nepravidelnou zálivkou či menším množstvím světla. Určitě tedy nebudeme vybírat jen podle toho, jak se nám která rostlina zalíbí, ale vždy bychom měli vyzpovídat prodejce.

Štěstí v květináči

Současné trendy se projevují i ve floristice a nabízejí i efektní pokojovky, které jsou elegantní a nenáročné, takže se snadno přizpůsobí hektickému životnímu stylu. Patří k nim například bambus, který zažívá obrovský boom. Má netradiční protáhlý tyčkovitý tvar s drobnými lístky, je naprosto nenáročný na péči, a dokonce by nám podle asijské symboliky měl přinést štěstí.

Pro notorické zapomnětlivce

Podobně je na tom i dracena, oblíbená malá palmička, která se opravdu dokáže vypořádat s neustálým zapomínáním na zálivku. Velmi skromný je i lopatkovec, který navíc potěší krásnými bílými květy. Skromný je i filodendron s mohutnými členitými listy nebo zelenec (Chlorofytum), zelenobílá okrasná květina s vysokou mírou přizpůsobivosti životním podmínkám.

Známá klasika

Klasickým řešením pro zapomnětlivce jsou samozřejmě sukulenty, tedy rostliny, které si dokážou shromažďovat ve svém stonku nebo listech vodu, která jim umožňuje přežít i krátké období sucha. Nejznámějšími sukulenty jsou kaktusy, kterých existuje velké množství druhů. Jejich jediným handycapem je potřeba dostatku světla, takže je nemůžeme umístit kamkoliv. Nejlépe se jim bude dařit poblíž okna nebo na parapetu.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

I bez nových projektů na fosilní paliva se bude Země stále oteplovat o 1,5 stupně Celsia ročně

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Zavřít reklamu