Pomocníci, s nimiž snadno zvládneme každý starý nátěr

Horkovzdušnou pistolí uvolníme i ten nejdůkladnější starý nátěr. Při čištění malých ploch přijde vhod nástavec na usměrnění horkého vzduchu.
 Technika 
30. ledna 2015 06:00 / skolamalovani.cz
  0   0
Ušák po babičce, stará komoda či unikátní květinový stolek – možná také máte doma nějaký ten starý kousek nábytku, s nímž se nedokážete rozloučit, i když už právě nezáří novotou. Starého nevzhledného nátěru je zbavíme velmi snadno s vhodnými pomocníky. Vhod přijde i běžný fén na vlasy.

Na velké plochy s bruskou

S očištěním velkých rovných ploch nám skvěle pomůže elektrická vibrační nebo kotoučová bruska, k nimž jsou k dostání speciální nástavce, umožňující snadné broušení i méně přístupných míst, jako jsou kouty či rohy ozdobných lišt. Při každém broušení bychom ale měli chránit svou pokožku vhodným oděvem a rukavicemi, oči ochrannými brýlemi a dýchací cesty a plíce respirátorem s protiprachovou vložkou.

Zahřátí proces urychlí

Při čištění hladkých velkých ploch, které jsou bez plastických ozdob, si můžeme pomoci opálením benzínovou lampou, plynovým hořákem nebo raději horkovzdušnou pistolí, která je pro amatéry nejbezpečnější. Pro jistotu raději nejprve vyzkoušíme nižší teplotu a podle potřeby raději přidáváme postupně na intenzitě.

Pozor na jedovaté výpary

Výhodou horkovzdušné pistole je, že nemůže dřevo zapálit ani výrazně poškodit. Při zahřívání starého nátěru se mohou uvolňovat velmi nepříjemné výpary, proto je vhodné používat respirátor s vložkou proti organickým výparům, pracovat v dobře větrané místnosti nebo raději venku.

Na násilí zapomeňte

Velmi obtížně se odstraňují několikavrstvé nátěry s obsahem tlustých tmelových vrstev, hodně zvětralé a s malým množstvím pojidla. Na takové nesmíme spěchat a brát je násilím, raději je opalujeme několikrát po menších vrstvách. Na závěr se hodí praktický pomocník, který jistě najdeme v každé domácnosti – fén na vlasy, jímž z povrchu důkladně ofoukáme i ty nejjemnější zbytky nečistot.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nejmenší známá vajíčka druhohorních dinosaurů byla velká jen jako třešeň

Tech

Riziko vypálení displeje u moderní elektroniky. Hrozí trvalé poškození více zatížených částí

Dům a zahrada

Kmín si můžete vypěstovat na zahradě. Sází se v březnu, prostor si ale musíte připravit už nyní

Zavřít reklamu