Schodiště je ideální pro vytvoření různých skrývaček

Schodiště je ideálním místem pro vytvoření různých skrývaček. Vejde se do něj třeba i malý utajený trezor.
 Interier 
27. ledna 2015 06:00 / Nova.cz
  0   0
Stylové schodiště se může stát efektním prvkem obývací místnosti, mnozí se mu však brání kvůli poměrně velkému prostoru, které zabere. Alespoň část místa, které nám z interiéru ukrojilo, však můžeme získat snadno zpět, když v něm vytvoříme praktické úložné prostory. Využít můžeme dokonce i dutiny uvnitř jednotlivých schodů.

Systém na míru

I pod malé schodiště se toho vejde dost, a nemusí to být jen úklidová komora plná harampádí, navršeného bez ladu a skladu. Nevšední zpracování návrhu úložných prostor pod schodištěm je výzvou pro architekty, šikovné truhláře i firmy, které nabízejí systémy vestavěných skříní. Když si přejeme sestavu, která vyplní místo pod schody na centimetr přesně, s možností nákupu nejmodernějšího vnitřního šatního vybavení, můžeme si ji nechat navrhnout na míru z některého systému vestavěného nábytku.

Na typu konstrukce záleží

Pro vytvoření úložného prostoru jsou praktičtější přímá nebo zalomená schodiště, než zatočená či točitá. Pro využití jsou nejlepší ocelová schodiště vzhledem k tenkým profilům, v bytech či rodinných domech je ale příjemnější dřevo. Optimální je tedy kombinace ocelové nosné konstrukce a dřevěných stupňů. U méně frekventovaných schodišť můžeme dokonce přímo chodit po skříni. Toto atraktivní řešení ale něco váží a pevná konstrukce musí být ukotvena do zdi.

Efektní součást interiéru

Při plánování „výplně“ pod schody můžeme vybírat nejen materiál, barvu i složení vnitřního prostoru. Pohrát si lze i s volbou dekoru, barevného odstínu rámů či samotných výplní dveří, čímž získáme efektní prvek, dotvářející styl celého interiéru. Škála povrchů, které jsou na trhu běžně k dostání, se pohybuje stejně jako u vestavěných skříní, od příjemných tónů dřeva přes barvy až po moderní sklo nebo zrcadla. V nabídce jsou také bezúdržbové vodicí lišty pro dveře s teflonovým kolečkem se samomazným ložiskem.

Jak využít každý centimetr

Stranu schodiště, otevřenou do místnosti, můžeme zaplnit například konstrukcí se zásuvkami či mobilními kontejnery. Vzhledem k tomu, že v zásuvce udržíme optimální pořádek do výšky zhruba 40 centimetrů a hloubky na délku paže, tedy do 60 centimetrů, z praktického hlediska vyhrávají výsuvné prvky před jednou komorou.

Ideální pro drobnosti

K ukládání jsou vhodné i jednotlivé podstupnice. Pod každým schodem může být zásuvka nebo police, přístupná ze směru výstupu na schodišti, která může být kvůli snadnější údržbě uzavřena odklápěcí čelní deskou. Tento prostor lze ještě rozdělit na několik částí či vyplnit malými boxy pro uložení drobností, které na jiném místě působí jako nepořádek.

Praktické skrývačky

Jestliže zvolíme nenápadné uzavírání, třeba na magnety, získáme tím dokonce moderní obdobu „tajných zásuvek“, které dříve bývaly součástí sekretářů či psacích stolů. Nabídnou nám místo k uschování rozličných soukromých drobností, jež by právě v těchto místech sotva někdo hledal. A vejde se do nich třeba i malý utajený trezor.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Pokud nechcete, aby vám ve skleníku odumřely rostliny, je nutné jej zastínit. Jde to několika způsoby

Zavřít reklamu