Usínáte v kanceláři? Pořiďte si LED světlo a ztlumte topení

 Interier 
22. ledna 2015 07:35 / Natálie Nová
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Kvůli menšímu množství světla jsou totiž v přetopených kancelářích unavenější a hůře se na práci soustředí. Wikimedia Commons
Kancelářská práce je pro mnoho lidí v zimě komplikovanější. Kvůli menšímu množství světla jsou totiž v přetopených kancelářích unavenější a hůře se na práci soustředí. Osmihodinová pracovní doba za počítačem se tak stává ještě náročnější než během roku. Odborníci však mají řešení na základě studie lidského těla a chemických procesů. V článku vám přinášíme informace, jak v zimě v kanceláři zefektivnit svoji práci a cítit se lépe.

Správná barva světla nastartuje mozek i dobrou náladu

Mezi největší bojovníky proti únavě patří světlo, kterého je však v zimě nedostatek. Ideální pracovní místo by vždy mělo využívat co nejvíce denního světla a mělo by být umístěno zády nebo bokem k oknu. Sezení naproti oknu se nedoporučuje, protože při pohybu slunce po obloze může dojít k oslňování. Důležitým bojovníkem proti únavě je pak v zimě vhodně zvolené umělé osvětlení. Klasické žárovky vyzařují hlavně žluté světlo, v LED světelných zdrojích naopak převažuje světlo bílé s velkým podílem modré složky. „Modré světlo stimuluje v lidském těle tvorbu serotoninu, který je známý jako hormon dobré nálady. Pokud si při šeru a prvních známkách únavy na práci přisvítíte stolní LED lampičkou, podpoříte tak tvorbu serotoninu, který je odpovědný za buzení a stimulaci organismu,“ radí Jana Martínková ze společnosti vyrábějící ergonomické pracovní doplňky do kanceláří. Barevná teplota světla přitom není jen pocitovou záležitostí, ale i objektivně měřenou veličinou, která se udává v kelvinech. Zatímco barevná teplota klasické žárovky se pohybuje kolem 2 700 kelvinů, proti zimní únavě je vhodné bojovat spíše LED žárovkami, u nichž výrobce udává hodnotu 6 000 kelvinů a více.

Čerstvý vzduch a květiny proti únavě

Další příčinou ospalosti a únavy bývá příliš teplé a suché mikroklima. Nadměrné teplo nejen uspává, ale též spouští pocení a fyzickou nepohodu. Suchý vzduch má negativní účinky na respirační ústrojí i na oči, které unavuje a vysušuje. Ideální mikroklima lze v kanceláři vytvořit při teplotách v rozmezí 21 až 23 °C a vlhkosti od 40 do 55 %. S tou mohou vypomoci například květiny, které zvlhčují a okysličují vzduch. Pro udržení zdravého vzduchu se také doporučuje pravidelné a rychlé větrání. Čerstvý vzduch a krátká prudká změna teploty mají totiž na organismus nabuzující účinky a zároveň jsou zpestřením i pro mozek, který se po většinu dne věnuje monotónní kancelářské práci.

Rychlou pomoc zajistí hroznový cukr a máta

Pokud máte v práci ty nejlepší podmínky a zimní únava vás přesto zmáhá, vsaďte na přírodní stimulanty. Rychlým zdrojem energie pro mozek je například hroznový cukr nebo sladké ovoce. Povzbuzení přinese také mátový čaj či doplňky stravy s guaranou. Využít lze i odvar připravovaný z cesmíny paraguayské, známý jako yerbamaté. Tradiční lomcovák v podobě kávy odborníci příliš nedoporučují. Káva totiž při nadbytečné konzumaci dehydruje, což může vést k letargii a únavě.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu