Tapetování jako nový trend

Doby, kdy se šetřilo na omítkách a nové byty se obtiahli do barevných tapet, jsou již (naštěstí) pryč.
 Tipy a inspirace 
28. listopadu 2014 06:22 / zdroj: inStory.cz
  0   0
Papírové výzdoby stěn se vracejí v úplně jiném rozměru i kvalitě a ti, co se na ně spolehli a neupustili od jejich používání, si mnou ruce, protože mají interiér, který nevypadá jako tuctová malba. Tapety se vrací do módy a jsou opravdu IN.

Barevná pestrost

Dnes se již tapety používají za zcela jiným účelem než dříve. Mají schopnost oživit interiér a dokonce zcela změnit jeho ražení. Pokud dnes budete uvažovat nad tapetami, máte širší portfolio, než kdykoliv předtím. Paradoxně, velký výběr se nejednou podepisuje na tom, že tapety budeme ignorovat. Mladé dvojice se zvyknou ztratit v moři nabídek.

Mějte proto na paměti zlaté pravidlo. Vždy předtím, než se vydáte do obchodu pro vzorník, určitě si alespoň hlavní rysy, co vyžadujete od tapety. Nezapomeňte při tom na podmínku, že tapeta musí vždy obsahovat alespoň jeden odstín totožný se zařízením pokoje, nebo jiných stěn v místnosti.

Není už zajímavá otapetovat si byt komplet jedním druhem. Právě naopak, stále více se designéři bytů přiklánějí k vytapetování pouze jedné stěny. Do popředí se dostávají i barevnější až extravagantnější vzory, netradiční kombinace, mozaiky, květové vzory a geometrické tvary. Pokud jste se rozhodli oživit interiér, nikdy nepodceňuje pravidlo číslo dvě, při kterém platí, že tapetové stěna by měla být ta, na kterou dopadá nejvíce světla v místnosti.

Nejen barva, ale i materiál je rozhodujícím činitelem výběru. Stále existují nejlevnější papírové tapety, ale i zde už výrobci přicházejí s dvoj a vícevrstvým povrchem. Tyto motivy vydrží 3 - 5 let jako nové a pak potřebují rekonstrukci. Jsou tak ideální do dětských pokojů, kde se velmi rychle mění vkus i potřeby obyvatel. Tapetu z PVC se nemusíte obávat nalepit ani do koupelny. Jejich povrch je určen do vlhkých prostředí, kde by jinak standardní tapety umírali pomalou a nepěknou smrtí. Vliesové tapety se podobají těm papírovým, ale manipulace s nimi je mnohem jednodušší. Navíc mají delší životnost, překryjí i menší nedokonalosti stěny a většinou se tapetuje na sucho, tedy pouze za pomoci lepidla. Vrcholem i cenovým stropem jsou textilní tapety.

Zachovávají si luxus minulosti ai dnes se hodí spíše do interiérů s dražším a tradičnějším zařízením. Existují i ​​roztíratelná tapety, sloužící jako náhrada běžné omítky. Tapety tedy nabízejí takové spektrum možností, o jakých uživatelé obyčejných stěrek mohou pouze marně snít. V každém případě, co se povrchu týče, platí třetí a zásadní pravidlo. Tapety se musí nanášet pouze na rovné stěny bez vážných nerovností. Jinak už po pár měsících zjistíte, co znamená odlepování, vlnění a nestálost na vlastní oči.

Tapetujte i doplňky

Stěny, ale i doplňky ožijí s pomocí tapet. Oživte starší nábytek, či skříně. Existují samolepící tapety různé povrchové úpravy, jejichž aplikaci zvládne snad i dítě od tří let. Věci, které tak byly na vyhození, mohou chytit druhý dech a to nejen do dobu, dokud si najdete nové, ale zjistíte, že otapetovaných design může sloužit rovnocenně s novými kousky nábytku pěkných pár let.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci konečně rozluštili záhadu kolem prastarých obřích nádob v Laosu. Nachází se ve velice nebezpečné...

Tech

Tatra ukázala své nové vojenské speciály. Odhalila je na největším veletrhu obranných technologií

Dům a zahrada

Jen čistá pračka vypere do voňava. Zbavte se nánosů i vodního kamene

Zavřít reklamu