Zahradní obrubníky jako působivý detail

Přírodní obruby záhonu jsou impozantní a vytváří vždy dokonalý efekt upravené, atraktivní zahrady.
 Exterier 
21. listopadu 2014 06:04 / zdroj: inStory.cz
  0   0
Přírodní záhonové obrubníky udržují na uzdě trávu a veškeré její tendence o invazivní vpád všetečných výhonků do vašich květinových záhonů a zahradních cest. Přírodní hranice a lemy okrasných záhonů vypadají skvěle a nevyžadují prakticky žádnou údržbu. Praktickým pomocníkem je kovový pás, který jemně odděluje trávník od zahradní cesty nebo květinového záhonu a současně podpírá květy přírodních obrub na jeho okrajích. Nejjednodušší a nejjemnější „výpomocné“ lemování záhonků ve vaší zahradě mohou pak zabezpečovat například pásy z oceli, hliníku nebo plastu, zapuštěné do země, kde nejsou vidět, ale přesto plní svůj účel dokonale.

Plastové zahradní obrubníky jsou především skvěle tvarovatelné díky tomu, že jsou konstruovány tak, aby je bylo možné libovolně ohýbat. Volit lze prakticky jakoukoli barvu takovýchto obrubníků, přičemž nejvíce se bere zejména černá a také hnědá barva. Záleží na tom, jestli má být obrubník viditelný, anebo nikoli. Kovové a plastové přídavné konstrukce a podpěrné systémy fungují nejlépe na rovném terénu. Pokud vaše zahrada klesá, vlní se anebo stoupá, je snazší zvolit dlážděné hranice anebo dřevěné záhonové obruby.

Neviditelné obrubníky a plastové hřeby jsou vyrobeny z polypropylenu. Použitý materiál je trvanlivý, odolný a lehký, což usnadňuje jakoukoli manipulaci. Neviditelný obrubník je zpravidla konstruován tak, že je do něj možno uložit jednoduchou zahradní elektroinstalaci případně vodoinstalaci.

Betonové obrubníky jsou poměrně těžké a manipulace s nimi nemusí být zrovna nejjednodušší. Určitě je ovšem také třeba říct, že beton není zrovna nejpřírodnějším materiálem a časem je také možné, že obroste mechem anebo nějakými jinými rostlinami. Tvarování betonu také nepatří k nejjednodušším záležitostem.

Kameny - přírodní materiál vhodný do zahrad s kameny. Nevýhodou je vyšší cena, horší manipulovatelnost a nestejně velké spáry mezi kameny. Odměnou je však netradiční, asymetrická obruba výsadeb, která je plně v souladu s přírodou.

Cihličky - existují v několika barevných provedeních; pokládat je můžeme do pískového či betonového lože nebo přímo do země. Cihličky je možno skládat jak nejkratší stranou kolmo k povrchu země, tak i nejdelší stranou kolmo k povrchu země.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu