Inteligentní domy budoucnosti

Celkové rozložení i návrh designového konceptu je realizován tak, aby splňoval potřeby obyvatel domu.
 Exterier 
14. listopadu 2014 04:20 / zdroj: inStory.cz
  0   0
Prefabrikovaný dům je takzvaný zelený projekt, jehož počátky, průběžný vývoj i dokončení ctí zásady ekologického, šetrného a úsporného bydlení. Nabízí pohodlné a krásné bydlení bez použití standardních stavebních postupů a materiálů, které mnohdy ničí životní prostředí a oproti eko-stavebním aspektům, mají i nesrovnatelně nižší životnost.

Inteligentní prefabrikované stavební umění využívá přirozené spojení s okolím a šetří peníze vynaložené na stavbu. Prefabrikovaný projekt moderní stavby budoucnosti má coby dominantní nosný prvek samonosný dřevěný rám, vyrobený z několika částí a je velmi snadno smontovatelný, takže si jej lze postavit prakticky na jakémkoliv místě. Moderní design interiéru je flexibilní. Celkové rozložení i návrh designového konceptu je realizován tak, aby splňoval potřeby obyvatel domu.

Zpravidla musí takového domy ctít několik zásad – musí být pohodlné a stylové, načež všechny prostory v domě by měly dýchat neopakovatelnou domácí atmosférou. Samotné interiéry prefabrikovaných domů jsou charakteristické především funkčním a pohodlným uspořádáním, kde se těší četnému výskytu především praktické a důmyslně navržené úložné prostory, které v podstatě vykrývají každý růžek a zákoutí interiérů tak, aby v prostoru nezůstal jediný centimetr nevyužitého místa.

Tradiční, betonové základy byly nahrazeny dřevěnými, což zlepšuje přirozené větrání a výrazně prodlužuje životnost eko domu. Střecha zabírá tolik prostoru, jak je to možné. Důvodem je opět úspora a ekologické využití. Rozlehlá plocha střechy totiž zvyšuje přirozenou ochranu před světlem a větrem a zároveň snižuje celkové náklady na provoz. Solární panely namontované na šikmou střechu, snižují běžnou spotřebu energie i provozní náklady.

Velká, vysoká okna a střešní vikýře vpouští do interiérů domu slunce a pasivně tak vnitřní část budovy rozjasňují, což propůjčuje obytné části vzdušnost a opticky zvětšuje její plochu.

Tři vrstvy skla zamezují nežádoucí tepelné ztráty, ale stejnou měrou také dokáží zabránit přebytečnému teplu, aby sálalo do interiérů domu. Patentovaný kontrolní systém shromažďuje údaje o vzduchu uvnitř stavby. Poskytuje informace o jeho změnách i složení. Například kontroluje stav hodnot, jako třeba poměr CO2, cirkulační teplotu a vlhkost, apod. Navíc také disponuje mnoha dalšími funkcemi mezi které kupříkladu patří automatizované otevírání oken, či funkce kontroly a ovládání žaluzií nebo rolet.

K dispozici je také funkce, pro dokonalé využití přírodních a venkovních zdrojů. Typickým příkladem je třeba recyklace a skladování dešťové vody, která dokonce ani nevyžaduje žádnou údržbu. Ekologický, prefabrikovaný dům je také hrdým nositelem označení smart living, tedy chytré bydlení. Důvodem je integrovaná „mozková“ jednotka, řízená automatizovaným počítačovým systémem, který snižuje spotřebu energie a řídí technologie v celém domě. Tento „mozek“ domu má na starosi požární monitory, bezpečnostní kamery, senzory osvětlení a automatické řízení zásob pitné vody, což optimalizuje její spotřebu a zabrání případným nehodám. Počítač řídí také vytápění v celém objektu, exteriérové osvětlení, audio-video systémy anebo ventilaci a větrání, čímž snižuje celkovou spotřebu energie, mnohdy až o 45 %. Celý technologický systém je možné ovládat na dálku pomocí chytrých telefonů nebo tabletů a naplánovat tak domu každý den individuální program anebo přednastavit například týdenní anebo měsíční režim funkcí, což oceníte především tehdy, vyrazíte-li s přáteli anebo s rodinou na delší dovolenou. Obavy o bezpečnost vašeho obydlí budou tedy konečně jen nepříjemnou vzpomínkou...
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aristotelés možná znal dinosaury

Tech

Zdrojové kódy byly pohřbeny v Arktidě pro budoucí generace. Bunkr ukrývá více než milion vzorků semen

Dům a zahrada

Vinylové desky se vracejí do módy. Na trhu se setkáte se třemi základními typy gramofonů

Zavřít reklamu