Všechny cesty vedou do zahrady

 Exterier 
22. listopadu 2014 06:51 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Terénní a zahradní architektura se v současnosti prezentují jakožto kreativní umělecké projekty.   / inStory.cz
Terénní a zahradní architektura se v současnosti prezentují jakožto kreativní umělecké projekty. Vytvoření krásné zahradní cesty vyžaduje dovednosti, smysl pro styl a trpělivost. Atraktivní a zajímavé zahradní cesty i chodníky vytváří pohodlné a příjemné prostředí. Zahradní cesta je velmi důležitým artefaktem zahradního designu a terénní úpravy exteriéru. Jasný obraz celého prostoru se stromy, keři, květinovými záhony a chodníky před zahájením projektu přispívá k dosažení vynikajícího výsledku.

Terénní a zahradní architektura může zdůraznit formální nebo neformální styl venkovních obytných prostor. Zahradní cesty a chodníky mohou být projektovány po vzoru jakési formální linie anebo vytvářet zajímavé akcenty, které zdobí asymetrické křivky a detaily.

Použití nových materiálů a rovné linie vytvoří perfektní zahradní cesty pro formální venkovní prostor. Recyklace přírodních materiálů kreativním způsobem umožní navrhnout neformální, neobvyklé a zajímavé zahradní cesty a chodníky, přičemž nikterak nestaví mantinely kreativitě a fantazii při výběru doplňků a dekorací.

Krásné, měkké křivky a přímky zahradních cest i chodníků mohou být vytvořeny z různých materiálů. Například velmi působivé jsou cesty z říčních oblázků, terénních kamenů a štěrku. Kouzelně ale vypadají i cestičky, sestavené ze sešrotovaných dřevěných kusů, prázdných skleněných lahví anebo betonových bloků.

Zahradní cesty mohou zahrnovat velké kameny, ale i oblasti, pokryté malými kameny nebo trávou. Cesty z přírodního kamene a trávy vypadají vskutku atraktivně a moderně. Malé zahrady vypadají obzvláště trendy, pokud jsou jejich travnaté plochy protkány s travnatými cestami z odlišných druhů travin. Stromy, keře a květinové záhony, zvonkohry, živé sochy, ale třeba i zahradní nábytek vytvoří pohádkové zahradní zátiší v kombinaci s korkem anebo dřevěnými kulatinami vykládanou cestičkou. Krásné a originální pěšiny přináší kouzlo a radost do zahrady a ozvláštní jí příjemnými detaily, atraktivními materiály, texturami a poutavými tvary.

Štěrková cesta vypadá dobře, ale malé kameny a říční oblázky ji udělají ještě více elegantní. Velké balvany, hladké nebo zdobené v různých provedeních se také hodí do neformálních zahradních projektů. V kombinaci s malými oblázky, štěrkem nebo trávou vytvářejí velmi atraktivní a pohodlné zahradní chodníky, které jsou díky své propustnosti a odolnosti navíc maximálně praktické. Terénní úpravy a projektování zahrady s cestami a chodníky jsou omezeny pouze na vaší fantazii a neméně pak samozřejmě rozpočtem.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu