Co všechno dokážeme zvládnout s úhlovou bruskou

Úhlová bruska je praktický pomocník, s nímž snadno vyřešíme nejeden problém. Třeba odstranění zámku, který se zasekl.
 Technika 
28. ledna 2015 06:00 / tesmat.cz
  0   0
Úhlová bruska je jedním z nejuniverzálnějších typů ručního elektrického nářadí pro domácí dílnu. U nás se pro tento typ brusky vžily názvy jako flexka, flexa nebo rozbrušovačka. Můžeme s ní řezat nebo brousit kovy, od tenkých plechů až po silné kovové nosníky, cihly, křidlice, obklady a dlažby, beton nebo i dřevo.

Kutilovi stačí malá

Pro drobné řezání plechů, obkladů, menších kovových profilů a pro menší broušené plochy jsou vhodné úhlové brusky s průměrem kotouče 115 a 125 milimetrů, které většinou umožňují i držení jednou rukou. K řezání a broušení velkých kovových profilů, dlažby, betonu a dřeva jsou navrženy úhlové brusky s velkým průměrem kotoučů 150, 180 a 230 milimetrů, které jsou z bezpečnostních důvodů vyráběny jako dvouruční.

Podle čeho vybírat

Důležitým parametrem při výběru vhodného typu je příkon motoru. Pro zvýšení komfortu práce se lze u některých úhlových brusek setkat se spoustou vychytávek, mezi něž patří například funkce elektronického zajištění konstantních otáček i při zatížení. Dále pak jsou některé výrobky vybaveny elektronickou regulací otáček.

Možná vylepšení

Lze se setkat i s modely, vybavenými elektronickou ochranou proti přetížení a rozběhovou elektronikou, která zajistí pozvolný náběh do otáček. S vývojem výkonných akumulátorů se objevují na trhu i akumulátorové úhlové brusky, které se uplatnění všude tam, kde nemáme v dosahu zdroj elektrické energie.

Na kotouči záleží

Stejně jako správná funkce úhlové brusky jsou důležité kvalitní řezné i brusné kotouče. Řezné kotouče se v závislosti na provedení používají pro dělení obrobků z kovu, kamene, nerezové oceli a litiny. Brusné kotouče slouží k opracování ploch kovových a nerezových materiálů a diamantové k dělení stavebních materiálů.

Speciality na trhu

V nabídce lze najít i speciální kotouče, určené k řezání materiálů, jako je keramika, beton, mramor, asfalt, kámen či abrazivní materiály (cihly, pískovec). Dále můžeme na trhu najít i tzv. hrncové kotouče, osazené tvrdokovem pro odstraňování zbytků lepidla na dlaždicích, čištění malých ploch od ochranného nátěru a podobně.

Dokáže i brousit

Pro úhlové brusky se používají i drátěné kartáče, které se uplatní především při čištění a odrezování kovových ploch. Fíbrové a lamelové brusné kotouče zase slouží především k dokončovacím pracím na svárech, případně k odrezování materiálu.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Venuše skrývala po celá desetiletí ve svých toxických oblacích obrovskou vlnu

Tech

Aplikace, které byste měli ze svého mobilu vymazat

Dům a zahrada

Posuvné dveře do pouzdra vám v bytě ušetří místo

Zavřít reklamu