Co všechno dokážeme zvládnout s úhlovou bruskou

Úhlová bruska je praktický pomocník, s nímž snadno vyřešíme nejeden problém. Třeba odstranění zámku, který se zasekl.
 Technika 
28. ledna 2015 06:00 / tesmat.cz
  0   0
Úhlová bruska je jedním z nejuniverzálnějších typů ručního elektrického nářadí pro domácí dílnu. U nás se pro tento typ brusky vžily názvy jako flexka, flexa nebo rozbrušovačka. Můžeme s ní řezat nebo brousit kovy, od tenkých plechů až po silné kovové nosníky, cihly, křidlice, obklady a dlažby, beton nebo i dřevo.

Kutilovi stačí malá

Pro drobné řezání plechů, obkladů, menších kovových profilů a pro menší broušené plochy jsou vhodné úhlové brusky s průměrem kotouče 115 a 125 milimetrů, které většinou umožňují i držení jednou rukou. K řezání a broušení velkých kovových profilů, dlažby, betonu a dřeva jsou navrženy úhlové brusky s velkým průměrem kotoučů 150, 180 a 230 milimetrů, které jsou z bezpečnostních důvodů vyráběny jako dvouruční.

Podle čeho vybírat

Důležitým parametrem při výběru vhodného typu je příkon motoru. Pro zvýšení komfortu práce se lze u některých úhlových brusek setkat se spoustou vychytávek, mezi něž patří například funkce elektronického zajištění konstantních otáček i při zatížení. Dále pak jsou některé výrobky vybaveny elektronickou regulací otáček.

Možná vylepšení

Lze se setkat i s modely, vybavenými elektronickou ochranou proti přetížení a rozběhovou elektronikou, která zajistí pozvolný náběh do otáček. S vývojem výkonných akumulátorů se objevují na trhu i akumulátorové úhlové brusky, které se uplatnění všude tam, kde nemáme v dosahu zdroj elektrické energie.

Na kotouči záleží

Stejně jako správná funkce úhlové brusky jsou důležité kvalitní řezné i brusné kotouče. Řezné kotouče se v závislosti na provedení používají pro dělení obrobků z kovu, kamene, nerezové oceli a litiny. Brusné kotouče slouží k opracování ploch kovových a nerezových materiálů a diamantové k dělení stavebních materiálů.

Speciality na trhu

V nabídce lze najít i speciální kotouče, určené k řezání materiálů, jako je keramika, beton, mramor, asfalt, kámen či abrazivní materiály (cihly, pískovec). Dále můžeme na trhu najít i tzv. hrncové kotouče, osazené tvrdokovem pro odstraňování zbytků lepidla na dlaždicích, čištění malých ploch od ochranného nátěru a podobně.

Dokáže i brousit

Pro úhlové brusky se používají i drátěné kartáče, které se uplatní především při čištění a odrezování kovových ploch. Fíbrové a lamelové brusné kotouče zase slouží především k dokončovacím pracím na svárech, případně k odrezování materiálu.
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Správná instalace pračky
Jak jednoduše vyndat ze zámku zalomený klíč?
Při výběru dobré pračky nehraje roli jen spotřeba vody nebo elektřiny
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Varovné příznaky onemocnění, kterým nevěnujeme žádnou pozornost

Tech

Rusové zahájili vývoj ekranoplánu. Obří stroj brázdil během studené války vlny Kaspického moře

Dům a zahrada

Pryč se slzami při krájení cibule. Vsaďte na mrazák nebo citron

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn