Kouzelná světélka, s nimiž si můžeme pohrát

Při plánování světelných efektů v interiéru s pomocí LED diod a modulů se fantazii meze nekladou
 Technika 
04. února 2015 06:00 / ledbeast.cz
  0   0
Revoluci v osvětlení interiéru umožňuje nová technologie, která nejen šetří naši kapsu, ale navíc si s ní můžeme pohrát. Až ji zatoužíme po romantickém náladovém osvětlení či chceme vytvořit efektní světelný prvek v interiéru, s LED moduly můžeme vytvořit téměř cokoli.

Efektní moduly dokážou zázraky

Svítidla s LED o příkonu 1 až 3watty se v interiéru ideálně uplatní pro orientační nebo místní osvětlení. Pro dosažení světelného výkonu, srovnatelného s běžně používanými zdroji, jako je například halogenová žárovka, sdružují někteří výrobci jednotlivé čipy LED do kompaktních celků s příkonem 15 až 20 wattů. Takový „světlený modul” už můžeme použít i k celkovému osvětlení interiéru.

Nepřehřívají sebe ani okolí

I u výkonových LED nepřekročí provozní teplota hodnotu zhruba 70 °C, takže se vyhneme spoustě problémů při instalaci svítidla. Navíc na rozdíl třeba od zářivek startují po zapnutí okamžitě a jsou schopny hned nabídnout plný výkon, který se dá snadno i regulovat.

Schovají se kamkoli

Díky malým až miniaturním, rozměrům nabízejí LED diody lákavé možnosti konstruktérům svítidel v minimalizaci designu. Leckdy je konstrukce úplně potlačena a svítidlo se stává součástí konstrukce povrchu zdi, podlahy či stropu. Jejich obal bez problémů odolává vnějším vlivům i otřesům, jsou výhodné z hlediska bezpečnosti před úrazem elektrickým proudem, použité materiály jsou snadno recyklovatelné a neobsahují jedovaté nebo nebezpečné látky.

Bez trafa se neobejdou

Jejich základní nevýhodou je, že je nelze napojit přímo na síťové napětí, ale jen přes transformátory. Ve srovnání s jinými běžně používanými světlenými zdroji je jejich pořizovací cena vyšší, vykompenzují ji však nízké provozní náklady.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu