Vyznáte se v hmoždinkách? Jsou mezi nimi velké rozdíly!

 Technika 
16. března 2017 06:29 / Marie Popelková
  6
📷
5 fotografií v galerii
Hmoždinek existuje nepřeberné množství a každá se hodí k něčemu jinému. Shutterstock
Pokud potřebujete připevnit šrouby do jiného materiálu než dřevo, měli byste použít hmoždinky. Hodí se do cihly, panelu, sádrokartonu i jiných tvrdých materiálů.

Hmoždinky se pevně vzepřou v pevných hmotách nebo uchytí v dutých tvárnicích či deskách. Prodávají se v mnoha druzích a pro různé použití. Můžete si tak pořídit plastové, rozevírací, natloukací, rámové, ocelové a další.

Klasické plastové hmoždinky

Jde o nejběžnější typ. Do hmoždinek používejte vruty s křížovou hlavou. Křížový šroubovák vrut lépe udrží a neklouže. Vrut s drážkou je pro vrtání do hmoždinky méně vhodný. V měkkých stavebních materiálech lépe drží vrut i hmoždinka o větším průměru.

Hmoždinky do sádrokartonu

V dutém prostoru se roztahují do šířky. Zadní část se po našroubování a utažení vrutu rozšíří a složí jako deštník. Používají se na různé typy desek a také k montáži lehkých předmětů na strop.

Kotvy do zdi

Používají se k zavěšení nebo upevnění těžkých předmětů, jako jsou závěsné skříně kuchyňských linek, velké police a podobně. Jsou nejpoužívanějším kotvicím materiálem. Kotva M12 unese zátěž až 200 kg. Utahováním matice nebo šroubu se zadní díl kotvy přitahuje. V důsledku toho se kovové prvky roztahují do šířky a silně tlačí na okolní materiál. Pro vyjmutí kotvy ze zdi kotvu zcela vyšroubujte. Pořádně do ní klepněte tak, abyste ji zarazili hlouběji do zdi, čímž se uvolní kotvicí mechanismus a kotvu snadno ze zdi vytáhnete.

Natloukací hmoždinky

Prodávají se společně s ocelovým hřebíkem nebo speciálním vrutem, které se do hmoždinky zatlučou kladivem. Hodí se pro montáž okenních rámů, stropních panelů nebo dřevěných obkladů.

Turbošrouby

Vyrábí se z pozinkovaného hutního železa. K fixaci ve zdi nepotřebují žádné další prvky. Slouží hlavně k upevnění zárubní, oken a dveří. Mají samořezný závit, spirálová drážka zamezuje, aby se turbošroub uvolnil ze zdi.

Talířové hmoždinky

Slouží k zajištění polystyrénových desek přilepených k zateplované zdi. Fixují se zaražením speciálního trnu do zdi.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu