Vyznáte se v hmoždinkách? Jsou mezi nimi velké rozdíly!
Hmoždinky se pevně vzepřou v pevných hmotách nebo uchytí v dutých tvárnicích či deskách. Prodávají se v mnoha druzích a pro různé použití. Můžete si tak pořídit plastové, rozevírací, natloukací, rámové, ocelové a další.
Klasické plastové hmoždinky
Jde o nejběžnější typ. Do hmoždinek používejte vruty s křížovou hlavou. Křížový šroubovák vrut lépe udrží a neklouže. Vrut s drážkou je pro vrtání do hmoždinky méně vhodný. V měkkých stavebních materiálech lépe drží vrut i hmoždinka o větším průměru.
Hmoždinky do sádrokartonu
V dutém prostoru se roztahují do šířky. Zadní část se po našroubování a utažení vrutu rozšíří a složí jako deštník. Používají se na různé typy desek a také k montáži lehkých předmětů na strop.
Kotvy do zdi
Používají se k zavěšení nebo upevnění těžkých předmětů, jako jsou závěsné skříně kuchyňských linek, velké police a podobně. Jsou nejpoužívanějším kotvicím materiálem. Kotva M12 unese zátěž až 200 kg. Utahováním matice nebo šroubu se zadní díl kotvy přitahuje. V důsledku toho se kovové prvky roztahují do šířky a silně tlačí na okolní materiál. Pro vyjmutí kotvy ze zdi kotvu zcela vyšroubujte. Pořádně do ní klepněte tak, abyste ji zarazili hlouběji do zdi, čímž se uvolní kotvicí mechanismus a kotvu snadno ze zdi vytáhnete.
Natloukací hmoždinky
Prodávají se společně s ocelovým hřebíkem nebo speciálním vrutem, které se do hmoždinky zatlučou kladivem. Hodí se pro montáž okenních rámů, stropních panelů nebo dřevěných obkladů.
Turbošrouby
Vyrábí se z pozinkovaného hutního železa. K fixaci ve zdi nepotřebují žádné další prvky. Slouží hlavně k upevnění zárubní, oken a dveří. Mají samořezný závit, spirálová drážka zamezuje, aby se turbošroub uvolnil ze zdi.
Talířové hmoždinky
Slouží k zajištění polystyrénových desek přilepených k zateplované zdi. Fixují se zaražením speciálního trnu do zdi.