I malá předsíň může být hezká

Varianty malé předsíně.
 Interier 
08. března 2017 22:30 / Internet
  2   0
Předsíň většinou bývá malý prostor. Je důležité ho uspořádat tak, aby oděv, boty, deštníky, ale i rukavice a čepice byly  přehledně uklizené.

Chodba či předsíň je prostor, který každý spatří jako první při příchodu do domu či bytu. Předsíň by tedy měla reprezentovat styl vašeho bydlení. Je to zároveň místo, kde odkládáte jako první kabáty, boty, deštníky a další svršky. Máte-li předsíň opravdu malou, může to být problém uspořádat ji přehledně a zároveň tak, aby se do ní vše potřebné vešlo.

Dostatek světla a barvy

Pro předsíň bývá charakteristický bývá nedostatek slunečního světla. Proto odborníci doporučují zařídit předsíň v teplých barvách. Na zdech i zařízení se mohou uplatnit například odstíny pastelové žluté a oranžové, které prostor prozáří.

Ke zdi ve žlutém odstínu můžeme zvolit nábytek z přírodního dřeva, jeho imitací nebo třeba z materiálu v barvě skořápkově bílé.

Předsíň mohou zútulnit a zdánlivě zvětšit i vhodně zvolené tapety, bordury či ozdobné lišty u stropu.

Předsíň často osvětlují pouze jedno či dvě svítidla umístěná na zdi, takže světlo není rozloženo rovnoměrně. Řešením může být sádrokartonový podhled s halogenovými svítidly, které zajistí komplexní osvětlení, navíc toto řešení nepožaduje velké stavební úpravy a není ani finančně náročné.

Důležitou součástí vybavení předsíně bývá i zrcadlo, které může mít také své vlastní osvětlení, nejlépe takové, že světla jsou umístěna z obou jeho stran a dopadají na osobu stojící před ním.

Nábytek v předsíni

V předsíni obvykle odkládáme i obuv, kabáty a jiné doplňky a svršky, u nichž předpokládáme, že si je při nejbližším odchodu z domu zase oblékneme. Běžné vestavěné skříně mnohdy nevyhovují svým uspořádáním, klasický věšák obložený šatstvem nemusí působit příliš esteticky. Praktické jsou nepříliš hluboké skříně (někdy i z boku otevřené) s posuvnými dveřmi, na kterých jsou umístěny háčky pro odložení běžných svršků, klíčů a různých potřebných drobností.

Promyšlené policové systémy, které zahrnují i prostor nad dveřmi do dalších místností, pak nabídnou možnost pro odložení méně používaných věcí třeba v barevně ladících ozdobných krabicích.

Zbytečné místo určitě nezabere sklopná stolička na obouvání připevěná na zdi (nebo na posuvném panelu).

Pro rychlou a praktickou údržbu bychom měli volit i podlahu ze snadno udržovatelných a odolných materiálů (například dlažbu, dřevěné, korkové, laminátové podlahy s vysokou odolností, speciální kobercové krytiny).

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Vypěstujte si asijskou superbylinu, zdroj cenných minerálů a vitaminů

Zavřít reklamu