Jak udržovat správnou vlhkost v bytě

Vlhkost ovlivní i sušení prádla.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
02. března 2017 09:55 / internet
  2   0
Vlhkost vzduchu ovlivňuje naše zdraví a dopadá i na stav našeho bytu či domu. Někdy je náročné ji udržet ve správných mezích. Máme inspiraci jak na to.

Optimální vlhkost

Správné hodnoty vlhkosti leží někde mezi 40 – 60 %. Když je vlhkost nižší, budeme mít zdravotní problémy způsobené vysušením sliznice a budeme mít tendenci prostor více vytápět. Pokud bude vlhkost nad šedesát procent, hrozí nebezpečí kondenzace vlhkosti na stěnách a vznik plísní. Stěny ostatně nejsou jediným místem, kde může dojít k problému. Na vyšší vlhkost nepříznivě reagují potraviny i oblečení ve skříni. Abyste měli přehled o situaci ve vašem bytě, pořiďte si digitální teploměr kombinovaný s vlhkoměrem. Ukazuje přesně a průběžně stav vlhkosti.

Jak vlhkost zvýšit

Problémy s nízkou vlhkostí jsou poměrně snadno řešitelné. Dříve se dávaly na radiátory odpařovače. Dnes se doporučuje spíš intenzivnější pěstování pokojových rostlin, které přidají na vlhkosti, a navíc působí v interiéru dobře. Výrazné zvýšení vlhkosti nastane při sušení prádla. Pokud máte sušičku, nechte uschnout alespoň pár kousků na sušáku v místnosti.

Jak snížit vlhkost

Především se snažíme dobře větrat. V kuchyni by měla být namontovaná digestoř s odtahem par ven z bytu. Pokud není v koupelně vhodné odvětrání, otevřeme po každém sprchování či koupání okno v koupelně. Celý byt větráme alespoň dvakrát za den. Nejlépe otevřením oken na pět až deset minut. Vyklopení ventilace většinou nestačí. Škvírou uniká teplo, ale vzduch se příliš nemění. Pokud se nám stále nedaří se s vlhkostí vypořádat, můžeme si pořídit tzv. odvlhčovač. Jedná se o box, který obsahuje látku pohlcující vzdušné vodní páry. Náplň se po nějaké době znehodnotí a je třeba ji vyměnit. Pro některá obydlí je to ale jediný způsob, jak se zbavit obtěžujících a zdraví nebezpečných plísní.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Zavřít reklamu