Nejvýkonnější kotel nemusí být vždycky výhra! Pět mýtů o kotlích
Pokud se chystáte investovat do nového kotle či radiátorů, dobře si vše rozmyslete. Důležité je totiž pořídit si takový kotel, který bude svým výkonem odpovídat přesně vašemu domu. Rozhodně tak neplatí, že čím výkonnější kotel koupíme, tím lépe! Fámy kolují i v souvislosti s kvalitou a účinností ocelových radiátorů!
Výkonný nemusí být vždy výkonný
Obzvláště u kotlů na tuhá paliva je nutné se nad výkonem velmi pečlivě zamyslet! Výkon kotle by měl totiž odpovídat tepelným ztrátám domu. Pokud chceme, aby byl provoz kotle co nejúspornější a nejekologičtější, měl by kotel běžet co nejvíce na plný výkon.
Pokud kotel funguje na spodní hranici výkonu, má paradoxně vyšší spotřebu i emise! V případě zateplení nebo výměny oken se sníží tepelné ztráty budovy a je tak vhodné upravit i zdroj vytápění. Z hlediska úspor je nejlepší využívat kotel co nejvíce na plný výkon – například ohřevem vody přes akumulační nádobu, která udrží teplotu vody mnoho hodin.
Moderní kotle jsou bezúdržbové
Všechny kotle potřebují údržbu! Ke správnému fungování každého kotle je důležitá odborná revize. Aby moderní kotle vyhověly emisním normám a držely si nízkou spotřebu, jsou vybaveny řadou technických prvků, které zefektivňují spalování. Pravidelný roční servis tak není radno podcenit! Jen správně seřízený a vyčištěný kotel má totiž nízkou spotřebu paliva a bude spolehlivě a bezpečně fungovat.
Čerstvé nebo vlhké dřevo kotli neškodí
To je další z mnoha mýtů. Pro spalování totiž není vhodné ani jedno. Kromě snížení výkonu dochází při spalování mokrého nebo čerstvého dřeva ke zvýšené kouřivosti a emisím, což má za následek usazování dehtu v kotli. Čerstvé dřevo je dokonce horší než dřevo mokré, protože šťávy v něm obsažené při spojení s kondenzovanými párami vytváří extrémně kyselé prostředí, které může způsobit poškození kotle. Nejlepší je topit alespoň dva roky vyschlým dřevem.
Po zimě je dobré vypustit vodu z radiátorů
Radiátory se vyrábí z odolných materiálů, nejčastěji jsou ocelové nebo litinové. Díky své konstrukci si zachovají těsnost, i když budou stále napuštěny vodou. Vypuštění vody z radiátorů může způsobovat korozi, protože vnitřní plocha radiátorů začne oxidovat. Po opětovném napuštění pak voda vytéká drobnými prasklinami a koroze dále postupuje. Odolnější jsou litinové radiátory, na které renomovaní výrobci dávají záruku i dvacet let. Ani ty by se však neměly vypouštět.
Litina se dlouho zahřívá a rychle vychladne
Litinové kotle a radiátory byly 90. letech masivně nahrazovány výrobky z oceli, které se díky své vyšší tepelné vodivosti rychleji zahřívaly… ale ještě rychleji vychladly. Podle nezávislého měření, které provedli termovizí pracovníci VŠB, tepelná setrvačnost způsobuje, že litina se sice zahřívá o několik minut déle, ale získané teplo dokáže uchovat dokonce až o několik hodin déle. Chladnutí je tedy velice pozvolné a nelze říci, že by využití litiny v topenářství bylo neefektivní. Naopak se jedná o generacemi prověřený materiál, který je prakticky nezničitelný. Podle odhadů je životnost litinových výrobků oproti ocelovým více než dvojnásobná. Litina je zkrátka litina.