Třídíte doma odpad? Možná se i vy dopouštíte některé z chyb!

 Tipy a inspirace 
18. února 2017 07:09 / Marie Popelková
  6   0
📷
5 fotografií v galerii
Při třídění odpadů dělá řada lidí chyby. Například plata od vajec do papíru nepatří. Shutterstock
Snažíte se doma třídit odpad a pečlivě dáváte stranou papír, sklo, plasty či drobné nefunkční elektro? Podle průzkumů se lidé při třídění odpadu dopouštějí celé řady omylů! Představíme vám šest nejčstějších mýtů!

1. chyba: Polystyren se do plastů nedává

Je to omyl, polystyren do plastu skutečně patří! Výjimkou jsou pouze polystyreny znehodnocené třeba zbytky omítky - ty pak patří do stavebního odpadu.

2. chyba: Porcelán a keramika jsou sklo

Do kontejnerů na sklo patří jen čisté sklo. Keramika nebo porcelán, autosklo, zlacená a pokovená skla tam nepatří. Stejně jako zrcadla - ta už se totiž nedají zpracovat jako sklo a patří tak do směsného odpadu. 

3. chyba: Plato od vajec patří do papíru

Kartony od vajec se často vhazují do kontejneru na papír. Je to chyba, protože tyto obaly už se znovu recyklovat nedají. Současné technologie umožňují papír recyklovat jenom sedmkrát a v případě plata od vajec nebo roličky toaletního papíru jde vždy již o poslední uplatnění této hmoty. Vhazujte je proto do směsného odpadu. Mohou však přijít také na kompost.

4. chyba: Do plastů se dávají jen vymyté věci

Není to pravda. Věci, které dáte do žlutých kontejnerů, nemusejí být čisté. Ať už jde o různé PET lahve, sáčky, tašky, obaly od cédéček, fólie či obaly od potravin. Neměly by v nich být samozřejmě zbytky jídla. A to se týká i plastových kelímků od jogurtů nebo umělohmotných lahviček od mýdel a šamponů. Jediné, co je potřeba vymývat, jsou plastové lahve od rostlinných olejů. Pokud se vám to dělat nechce, pak prázdnou láhev od oleje raději vhoďte do směsného odpadu.

5. chyba: Televize patří do červeného kontejneru

Do kontejneru na elektroodpad počítačové monitory ani televizory, úsporné žárovky nebo velké domácí spotřebiče jako ledničky a pračky nepatří. Všechna tato elektrozařízení můžete bezplatně odevzdat na městském sběrném dvoře. Do červeného kontejneru vyhazujte jen baterie, kalkulačky, drobné počítačové vybavení, telefony, fény, kulmy, holicí strojky nebo elektronické hračky.

6. chyba: PVC a molitan patří do kontejneru na plast

Třetí nejpoužívanější umělá hmota na naší planetě, polyvinylchlorid (PVC), je brán jako další z velké rodiny plastových výrobků. Znělo by proto logicky, že ho můžete vytřídit do plastů. Opak je však pravdou. Molitan, respektive polyuretan, je na tom stejně. Ani ten do žlutého kontejneru nepatří!

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu