Jak na obaly od kosmetiky aneb co lze třídit a co už ne

 Tipy a inspirace 
15. února 2020 08:34 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Není plast jako plast Depositphotos
Víte, jak naložit s prázdnou řasenkou, obalem od zubní pasty nebo použitým holítkem? Představíme vám, jak s obaly od kosmetiky vlastně správně naložit a zda je třídit.

Ročně se zachrání zhruba 25 km2 přírody právě díky třídění odpadu. A to jenom díky tomu, že se recykluje a znovu využívá téměř 76 % celkové produkce obalových materiálů. A díky třídění odpadu je v atmosféře o statisíce tun CO2 méně. Spoustě lidí nedělá problém poznat, co patří do žlutého, modrého nebo červeného kontejneru. Ale ve chvíli, kdy přijde řada na kosmetiku, možná znejistíte. Je to součást tříděného odpadu, směsný nebo patří mezi toxické odpady? Pojďme si v tom udělat doslova pořádek.

Řasenka

Každý obal od řasenky je vyroben z plastu. Takže pokud uvažujete nad tím, že byste jej vyhodili do žlutého kontejneru, vaše uvažování je sice správné, ale pouze z části. Vzhledem k tomu, že je uvnitř zbytek barvy, patří tím pádem do směsného odpadu.

Zubní pasta

Obal od zubní pasty je na první pohled plastový. Ale ve skutečnosti jde o výrobek složený z několika druhů materiálu, často obsahuje i hliníkovou vrstvu. Navíc uvnitř zůstává i při sebevětší snaze znečištěný, takže řešení je jasné – směsný odpad. Pokud chcete ještě více chránit přírodu, můžete si vyrobit i vlastní domácí pastu. Jak na to jsme psali zde.

Obaly od gelů, šamponů, mlék či krémů

Tyto obaly už jsou ve velké míře celoplastové, takže je můžete zcela bez obav hodit do kontejneru na plast. Co je však důležité, je to, aby byly zcela vyprázdněné, beze zbytku přípravku. Proto je vhodné je před vyhozením vytřít ubrouskem, případně umýt čistou vodou. Pokud jsou vršky z jiného materiálu, např. skla nebo hliníku, je potřeba je předtím ještě odstranit.

Jednorázová holítka

U holítek je to složitější. Jde totiž o směs plastu a kovu, který se poměrně těžce odstraňuje. Jednak byste se o žiletku mohli poranit vy sami a stejně tak i pracovníci na třídící lince. Proto žiletky patří do směsného odpadu.

Obaly od chemických přípravků

Tady pozor. I když většina těchto přípravků jsou v plastových obalech, určitě si řiďte  informacemi na nich. Pokud je na výrobku uveden symbol přeškrtnuté popelnice, jedná se o nebezpečný odpad a patří do sběrného dvoru. Symbol panáčka u koše, označuje obaly určené do směsného odpadu. 

Co ještě patří do směsného odpadu?

Do popelnice můžete házet také staré a použité rtěnky, ztuhlé laky na nehty, zbytky krémů na boty, zubní kartáčky, kartáče na vlasy, nebo použité dentální nitě.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tom Cruise vyinkasoval za nový Top Gun neuvěřitelný balík. V Hollywoodu nejspíš není nikdo, kdo by za...

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Tech

Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi

Zavřít reklamu