Nábytek šetrný k přírodě aneb poznejte veganský design

 Interier 
14. února 2020 09:44 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Veganský design vypadá krásně, čistě a moderně Internet
Žádná pravá kůže či předložky z pravých kožešin, ale ani žádná ovčí vlna, husí či kachní peří, ba dokonce ani hedvábí. Veganský design je prostě šetrný k přírodě i všemu živému. Ještě ho neznáte?

Ekologie a životní prostředí jsou v poslední době velice často skloňovaná slova. A není divu, že tyto pojmy pronikly už i do designu. A takzvaný veganský styl byl rázem na světě. Vznikají tak více či méně netradiční nábytkové kusy či bytové doplňky.

Nové ekologické materiály

Je to tak. Naše planeta strádá vlivem nejrůznějších zásahů do jejího přírodního bohatství a celého ekosystému. A to si naštěstí uvědomuje celá řada firem, které již přestaly používat materiály narušující křehkou ekologickou rovnováhu, a začaly se poohlížet po moderních materiálech, které jim nabízí věda. Právě tyto materiály dnes plnohodnotě nahrazují peří, hedvábí a vlnu, a to tak, že na první pohled nepoznáte rozdíl.

Ananasové listy či kůže z hub

Jaké materiály tedy nahrazují ty přírodní? Kromě výrobků z konopí nebo bambusu se například místo peří dnes stále častěji používá duté vlákno kapok. Pochází ze stromu, který se nazývá vlnovec pětimužný. Jeho velkou výhodou je, že jde prakticky o plevel a z něj získaný materiál je zcela přírodní. Stejně tak se v poslední době začaly hojně využívat ananasové listy. Z nichž se získává materiál nazvaný pinatex. A ten je pravděpodobně nástupcem používané zvířecí kůže. Poměrně rozšířené je tzv. banánové hedvábí, jehož vlastnosti se od toho skutečného liší opravdu minimálně. A možná, že už jste někde natrefili na lyocellu, což je viskóza ze dřeva z recyklovaných textilií, která je biologicky rozložitelná. A slyšeli jste už o kůži vyráběné z hub nebo umělé kůži modermaedow?

Jak na veganskou postel

Pokud přemýšlíte, že byste zkusili třeba veganskou postel, tak vězte, že to není až tak nemožné. Na konstrukci přirozeně poslouží bambus. Místo klasické matrace poslouží  alternativa v podobě viskélyocellu, což je biologicky rozložitelná viskóza ze dřeva a recyklovaných textilií. Pak už stačí pořídit si povlečení z bambusu a naplnit jej dutým vláknem kapok. A máte hotovo.

Sledujte cedulky

Pokud vás opravdu zajímá životní prostředí a chcete kupovat také výrobky, které jsou k němu ohleduplné, pak se zaměřte na visačky. Řada výrobců totiž už má certifikáty, na nichž najdete tyto potřebné informace. Ekologicky můžete nejenom bydlet, ale také i prát. Jak si vyrobit takové prostředky na praní, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná