Uvažujete o oplocení v přírodním duchu? Vysaďte si živý plot!

Živý plot vypadá krásně a přirozeně.
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Exterier 
21. února 2017 06:31 / Shutterstock
  0   0
Oplotit pozemek a přitom zachovat přírodní ráz krajiny umožní takzvaný živý plot. Vysadit ho můžete na jaře a pokud zvolíte vhodné dřeviny, bude vám dělat radost velmi brzy.

Před výsadbou živého plotu si musíte dobře rozmyslet, jakou dřevinu použijete. V prvé řadě je třeba si zvážit, zda chcete mít plot jehličnatý nebo listnatý, zda chcete zvolit dřevinu opadavou nebo stálezelenou.

Samotnou výsadbu zvládne každý. Hlavně v prvních letech ale nesmíte podcenit péči o plot - je třeba ho hlavně dostatečně zalévat a také stříhat. Pravidelný střih má totiž velký vliv na hustotu a celkový vzhled plotu.

Jehličnatý plot

Ploty z jehličnanů rostou pomaleji. V podstatě je stačí zaříznout ve chvíli, kdy dosáhnou požadované velikosti. Jsou nenáročné na údržbu a výhodou je, že nemění vzhled ani v průběhu ročních období. Použít lze například zeravy, cypřiše, tisy a podobně.

Listnatý plot

Podle výběru dřeviny mohou přirůstat pomaleji i rychleji. Vybrat si můžete opadavé i stálezelené druhy. Pokud zvolíte listnatý plot, musíte počítat s tím, že je potřeba ho alespoň jednou či dvakrát do roka zastřihnout.

Ze stálezelených rostlin na šarlatové ploty jsou vhodné například zimostráz nebo hlohyně šarlatová. Zimostráz roste pomalu a je vhodný pro nízké ploty do jednoho metru. Hlohyně šarlatová se zase hodí zejména na nepropustné ploty a krásně kvete.

Pokud chcete, aby plot co nejrychleji vyrostl, není problém. Zvolte třeba sibiřský jilm.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Rusko hrozí opuštěním programu Mezinárodní vesmírné stanice kvůli sankcím USA

Tech

Nejnovější testy sítí 6G přinášejí překvapivé výsledky

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Zavřít reklamu