Uvažujete o oplocení v přírodním duchu? Vysaďte si živý plot!

 Exterier 
21. února 2017 06:31 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Živý plot vypadá krásně a přirozeně. Shutterstock
Oplotit pozemek a přitom zachovat přírodní ráz krajiny umožní takzvaný živý plot. Vysadit ho můžete na jaře a pokud zvolíte vhodné dřeviny, bude vám dělat radost velmi brzy.

Před výsadbou živého plotu si musíte dobře rozmyslet, jakou dřevinu použijete. V prvé řadě je třeba si zvážit, zda chcete mít plot jehličnatý nebo listnatý, zda chcete zvolit dřevinu opadavou nebo stálezelenou.

Samotnou výsadbu zvládne každý. Hlavně v prvních letech ale nesmíte podcenit péči o plot - je třeba ho hlavně dostatečně zalévat a také stříhat. Pravidelný střih má totiž velký vliv na hustotu a celkový vzhled plotu.

Jehličnatý plot

Ploty z jehličnanů rostou pomaleji. V podstatě je stačí zaříznout ve chvíli, kdy dosáhnou požadované velikosti. Jsou nenáročné na údržbu a výhodou je, že nemění vzhled ani v průběhu ročních období. Použít lze například zeravy, cypřiše, tisy a podobně.

Listnatý plot

Podle výběru dřeviny mohou přirůstat pomaleji i rychleji. Vybrat si můžete opadavé i stálezelené druhy. Pokud zvolíte listnatý plot, musíte počítat s tím, že je potřeba ho alespoň jednou či dvakrát do roka zastřihnout.

Ze stálezelených rostlin na šarlatové ploty jsou vhodné například zimostráz nebo hlohyně šarlatová. Zimostráz roste pomalu a je vhodný pro nízké ploty do jednoho metru. Hlohyně šarlatová se zase hodí zejména na nepropustné ploty a krásně kvete.

Pokud chcete, aby plot co nejrychleji vyrostl, není problém. Zvolte třeba sibiřský jilm.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu