Chcete mít krásnou výzdobu oken? Vysaďte si pelargonie!

 Exterier 
18. ledna 2017 07:35 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zkuste si letos vypěstovat muškáty ze semínka. Rostlinky budou daleko zdravější. Shutterstock
Nádherné květy pelargonií zdobí nejedno okno českých domácností. Obvykle si lidé pořídí řízky množené rostliny, ale jde to i jinak! V těchto dnech můžete zasadit semínka muškátu. Má to spoustu výhod!

Kupované rostlinky pelargonií bývají mnohdy napadeny různými plísněmi, což na začátku rozhodně nepoznáte. Když si ale muškát vypěstujete od semínka, zajistíte si dobré zdraví rostlin, ale také dlouhé květenství.

Pěstování muškátů ze semen vyžaduje trpělivost, ale dá se to zvládnout i v domácích podmínkách. Výsev semen je ideální na přelomu ledna a února. Kupte si v zahradnictví kvalitní osivo a pusťte se do toho! Prvních poupat se můžete dočkat už v dubnu a v květnu už můžete rostlinky dát ven.

Velkou pozornost věnujte nejen nákupu kvalitních semen, ale i dobrého substrátu. Abyste měli jistotu, že nebude obsahovat zárodky plísní ani semena plevelů, před použitím ho důkladně propařte. Vhodné je pro jistotu vydezinfikovat i nádoby, které pro výsev budete používat.

Semínka nechte naklíčit v misce přikryté porofólií na vlhkém filtračním papíru. Začnou klíčit tak za tři dny až týden. Semenáčky pak opatrně přeneste do propařeného lehkého pěstebního substrátu s nižším obsahem živin. Další přesazování přijde na řadu za asi dva měsíce, kdy už malé muškátky budou mít několik zelených lístků.

Rostlinky pak vysaďte do květináčů s průměrem asi 10 - 12 cm, tentokrát už do substrátu bohatšího na živiny (opravdu silné a dobře zakořeněné pelargonie můžete přesadit rovnou do truhlíků). Do konce dubna vám vyrostou košaté keříky s prvními kvítky, které pak už jen po posledních mrazech přesadíte do truhlíků nebo jiných venkovních nádob.

Pelargonie jsou náročné na výživu, proto je pravidelně přihnojujte - mladé rostlinky dvakrát týdně, dospělé ještě častěji. Rostliny kvetou velmi bohatě, jejich další kvetení si zajistíte nejen pravidelným hnojením, ale i vyštipováním zvadlých květenství.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná