Správné větrání v zimě je velmi důležité

 Interier 
11. ledna 2017 22:09 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
V zimě je lepší větrat častěji a kratší dobu Internet
Říkáte si, že větrání bytu či domku není žádná věda? Mýlíte se. I vyvětrat se musí umět, zvláště pokud chcete předejít vzniku plísní nebo ušetřit nějakou korunu za energie.

Mnozí z nás si myslí, že nechají-li dlouhodobě otevřenou mikroventilaci, dělají dobře. Opak je pravdou. V zimě bychom ji neměli používat vůbec, protože se určitá místa na stěnách ochlazují, může na nich kondenzovat vlhkost, a to vede k plísním. Navíc může namrzat těsnění oken.

Co hraje roli při větrání v zimě

  • Novostavba či starší dům
  • Vlhkost v místnosti
  • Množství zeleně
  • Osoby v místnosti

Že není vše, tak jak by mělo být, napoví nejčastěji orosená okna, postupem času se v místech tepelných mostů začnou objevovat plísně. Kromě toho vydýchaný vzduch pocítíte i na svém organizmu, jenž dává jasný signál k tomu, aby byla místnost vyvětrána. Únava, ospalost, malátnost – to vše může signalizovat nedostatek kyslíku. V malých prostorech bez dostatečného větrání pak ve může vyvrcholit až pocitem na omdlení či nevolností. Ve špatně větraných interiérech se také rychleji šíří a kumulují choroboplodné zárodky, což bývá například jedním z hlavních důvodů epidemií ve školách a školkách.

Správné větrání v zimě pomocí rekuperace

Ideální pro větrání v chladném období je rekuperace, tedy systém, jenž umožňuje předávání teploty z jednoho média na druhé. Těžký vydýchány a parou nasycený vzduch tak prochází přes stěnu výměníku vzduchu ven z objektu, přičemž teplo předává tomu čerstvému, jež prochází opačným směrem a je nasáván filtrem do objektu. Zbytečně tak neuniká teplo, protože účinnost jednotek je až 80%. Filtr se mění cca jednou za dva měsíce, v průběhu zimy jej tedy postačí vyměnit jen jednou.

Větrání okny

Zatímco na jaře a na podzim se větrá i 20 minut, v zimě postačí rychlá pětiminutovka. Základním pravidlem je větrat krátce, ale intenzivně. Rozhodně nevětrejte delší dobu výklopnými okny, jenž vytvoří jen malý prostor pro čerstvý vzduch. Mnohem lepší je otevřít celé okno jen na kratší chvíli. Větrejte pak ve chvíli, než začnete přitápět, a také ráno před odchodem z domu. 

Vhodná teplota v domácnosti se pohybuje od 20°C v místnostech, kde se spí, až po 24°C v obývacím pokoji. Při vyšších teplotách má vzduch tendence obsahovat větší množství nežádoucí vlhkosti. Kvůli tomu by se potom v zimě nemělo v bytě sušit prádlo.

Jak dlouho větrat:

Leden: 4-6 minut
Únor: 4-6 minut
Březen: 8-10 minut
Duben: 12-15 minut
Květen: 16-20 minut
Červen: 25-30 minut
Červenec: 25-30 minut
Srpen: 25-30 minut
Září: 16-20 minut
Říjen: 12-15 minut
Listopad: 8-10 minut
Prosinec: 4- 6 minut

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Miliardářka Rihanna vydělá o Vánocích další miliony. Opět to ale nebude za muziku

Styl

Pokud máte často červené tváře, může to mít patogenní příčinu

Dům a zahrada

Vyrobte si jednoduchý svícen proti chmurám a stresu

Zavřít reklamu