Nenechte se zaskočit zamrzlým zámkem!

 Tipy a inspirace 
05. ledna 2017 17:16 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Zamrzlé dveře. Internet
Zamrzání a zasekávání zámků v důsledku mrazu je častým problémem.

V momentě, kdy vám zamrzne zámek u auta nebo domovních dveřich, vám pravděpodobně zamrzne i úsměv na rtech. Ale nezoufejte, máme pro vás tipy, jak tuto šlamastyku vyřešit. V první řadě je důležité klíčem nelomcovat, hrozí totiž riziko zalomení klíče v zámku.

Oleje

Mnoho lidí sáhne jako první po oleji. Promazání olejem však málokdy pomůže, jelikož řídký olej se může spojit s nečistotami a vytvořit uvnitř zámku jakousi lepivou směs, která možnost zaseknutí klíče ještě zvyšuje.

Rozmrazovač

Po letech zkušeností to vypadá, že jedině rozmrazovač skutečně funguje. Chemický rozmrazovač stačí vstříknout do zámku, chvíli počkat a máte vyhráno. Pokud zámek stále nepovoluje, je potřeba postup zopakovat. Někdo doporučuje při velkých mrazech vstřikovat rozmrazovač do zámku preventivně, třeba jedenkrát týdně. K těmto účelům se prodávají i jiné spreje, které zamezují zamrzání zámku. Pro konkrétní použití u vašeho vozu je potřeba se poradit s odborníky.

Důležitá poznámka: rozmrazovač patří do kapsy ne do auta. V autě vám k ničemu neposlouží.

Nahřívání klíčku

Kdo má vůz staršího data a otevírá ho mechanickým klíčkem bez čipu, může zkusit nahřívání klíčku. Použijte například zapalovač, podržte jej chvíli pod klíčkem a poté vsuňte klíček do zámku. Musíte jej nechat chvíli bez hnutí, aby se teplo přeneslo a potom opatrně zkusit pootočit. Jestliže to nejde, nezabírejte silou, mohli byste klíček zlomit. Opakujte nahřívání do té doby, než zámek povolí Pokud však tato metoda nezafunguje, je třeba zámek rozebrat.

Jak ošetřit zámky s pružinovými stavítky na zimu a čemu se naopak vyhnout:
• Zamrzlé zámky zkuste rozehřát a vysušit. Počítejte však s tím, že se mohou kdykoli zaseknout znovu.
• Zámky nepromazávejte běžným olejem – spolu s nečistotou vytvoří lepivou směs, která může zaseknout vnitřní mechanismus.
• Zabalení zámku do igelitu může způsobit potíže – igelit na jednu stranu ochrání zámek před povětrnostními vlivy a nečistotami, zvyšuje však vlhkost uvnitř mechanismu, která může způsobit při poklesu teploty jeho zamrznutí.
• Chcete-li zámek zakonzervovat, použijte mazadlo na bázi lithného mýdla.
• Pokud bude zámek používán především v exteriéru, volte zámky s mechanismy odolnými zaseknutí nečistotami nebo zamrznutím – tedy ty bez pružinkových stavítek.
• Poškozený nebo špatně fungující zámek vyměňte raději ihned za nový – se zámky pracujícími na bázi cylindrických rotačních stavítek problémy s mrazem a znečištěním mít nebudete

Nedobytný zámek

Jestliže jste už vyzkoušeli všechno a stále se do vozu nemůžete dostat, doporučujeme volat zámečníka.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle obviněna vlastní sestrou z nezájmu o otce. Ten dostal mrtvici

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu