Jak předejít bolavým zádům při odhrabování sněhu?

 Technika 
07. ledna 2017 07:08 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Nepodceňte výběr hrabla na sníh. To správné vám usnadní práci a záda nebudou tak bolet. Shutterstock
Chcete, aby vám hrablo na sníh vydželo déle než jen jednu sezonu? Pak je potřeba vybrat to správné. Na trhu je k dostání mnoho typů, ale ne všechny jsou dostatečně kvalitní. Pokud sáhnete po ergonomicky tvarovaném pomocníkovi na sníh, bude odhazování sněhu méně fyzicky náročné.

V prvé řadě si musíte ujasnit, jestli chcete hrablo plastové nebo kovové. Mějte na paměti, že i když plechové vypadá pevněji, ne vždy tomu tak je! Na trhu jsou totiž k dostání i levná hliníková hrabla, která však mají tendenci ohýbat se a kroutit.

I z tohoto důvodu dává dnes řada výrobců přednost plastu a kov používají jen na oplechování hrany. Ale i v souvislosti s plastovými hrably platí, že záleží na kvalitě materiálu. Některá hrabla jsou vyrobena také z polypropylenu. Jeho výhodou je, že je dostatečně pevný a hlavně v mrazu nekřehne.

Na první pohled se může zdát, že hrablo na sníh je vlastně banální nástroj, na kterém ani není co vymýšlet. Pokud jste však nuceni ho častěji používat, rychle tento názor změníte. Odklízení sněhu je totiž poměrně náročná činnost a každý pohyb navíc pocítí především vaše záda. Proto je velmi důležité, aby hrablo bylo především lehké.

Právě kvůli lehkosti doporučují odborníci vybrat si odolné plastové hrablo s garantovanou pevností až do teplot okolo -30 °C. V kombinaci s hliníkovou lištou proti nárazu a hliníkovou násadou nemusíte zápasit ani s dekagramem navíc. Většina plastových hrabel má navíc speciální úpravu, aby se na ně sníh nelepil, což se samozřejmě také projeví v plynulé a záda méně namáhající práci. Vhodná je i kombinace plastu a dřeva.

Jak vybrat správné hrablo na sníh?

Kromě materiálu je třeba zvážit i další parametry. V první řadě dejte pozor, aby hrablo mělo ochrannou hliníkovou lištu. S hrablem často narazíte na různé překážky v podobě obrubníku, kamene nebo dlažby a plastové hrablo bez ochranné lišty byste mohli poškodit. Pokud s ním ovšem plánujete odhazovat sníh z auta, je naopak potřeba, aby hrablo tuto lištu nemělo. Jinak vážně riskujete poškození laku svého vozu. Mimo jiné i proto jsou pro tyto účely nabízeny speciální typy hrabel.

Výrobce by měl u plastových hrabel současně garantovat jejich kvalitu s ohledem na mráz. Ne každý plast si dokáže ve vysokých mrazech udržet své vlastnosti a může se stát, že postupně křehne a snadno se pak láme. Pokud víte, že budete hrablo nechávat na mrazu, zajímejte se o to, z jak odolného plastu je vyrobeno.

Nepodceňujte ani rozměry hrabla. Silnější jedinci budou vyhledávat širší záběr, slabší raději užší. Běžná hrabla mají záběr asi 40 – 50 cm. Totéž platí o délce násady. Vysoký člověk se u krátké násady zbytečně hrbí, malý zase s dlouhou násadou zápasí. Pokud víte, že hrablo bude používat více lidí, řešením může být teleskopická neboli vysouvací násada, jejíž výšku snadno upravíte podle potřeby. I zde dbejte na kvalitu provedení, protože levná řešení mají tendenci se uvolňovat a z výhody se snadno stane nevýhoda.

V neposlední řadě můžete vybírat i hrabla pro své děti. Ty rády napodobují rodiče, a pokud jim pořídíte hrablo přímo pro ně, máte hned zdatného pomocníka.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Tech

Pokud máte auto s pohonem kol 4x4, pak je dobré vědět, jak jej správně používat

Zavřít reklamu