Jak vyčistit obrazy

Pokud se ale chcete do čištění obrazů pustit sami, je třeba znát techniku malby obrazu a obrnit se trpělivostí.
 Interier 
07. ledna 2017 20:56 / Internet
  8   0
Na obrazech zavěšených na zdi ulpívá spousta prachu. Díla v průběhu času čím dál tím víc černají a působí zanedbaně. Můžeme sami, dostupnými čistidly a laicky, vrátit do zašlé malby světlo? Zčásti ano.

Čištění zaprášených a zašlých obrazů není právě jednoduché a při neodborně provedené práci můžete takový obraz nenávratně poškodit. Nemusíte ale přenechávat čištění odborníkům, pokud znáte jednoduché triky, jak obraz zbavit špíny.

Olejomalba

Ještě nedávno se na olejomalbu doporučovala slabá mýdlová voda. Mýdlo, vodu ani gumu však nikdy nepoužívejte! Zbytky těchto čistících prostředků natahují vlhkost, která by obraz pomalu, ale jistě ničila. Použijete raději velmi čistou prachovku, jemný kartáček nebo štětec. Silné nečistoty odstraníte zmíněnou rozkrojenou cibulí, která navíc rozjasní barvy. Můžete nanést také velmi jemnou vrstvičku leštěnky na nábytek, která malbu zakonzervuje.

Olejový obraz můžete také šetrně otírat rozpůleným syrovým bramborem nebo ho čistit poklepáváním měkkých částí čerstvého bílého chleba. Jiná vyzkoušená možnost,jak ošetřovat olejové obrazy, spočívá v tom, že do teplého mléka namočíte měkký hadřík a obraz jím opatrně otřete. Nakonec obraz vysušte hedvábným hadříkem.

Reprodukce, akvarely a kresby

U kresby zapomeňte na vodu, rozpustila by ji. Prach z povrchu odstraňujte obyčejnou jemnou prachovkou.

V zásadě platí, že kresby by stejně jako fotografie, grafiky, pastely či plakáty měly být před prachem chráněny sklem a rubová strana obrazu musí být v rámu důkladně zalepena.

Na čistění existuje i lidová finta s kuličkou chlebového těsta. Z chleba užmoulejte kuličku nebo váleček a krouživým pohybem jemně čistěte zašlá místa. Na obraze však mohou zůstat zbytky těsta s nabalenými nečistotami, které také přitahují vlhkost. Proto je sejměte za pomocí čistícího štětečku s balonkem, který se používá na čištění optiky.

Rámy a sklo

V domě, kde hrozí vyšší vlhkost stěn, pamatujte na cirkulaci vzduchu. Na zadní stranu obrazového rámu nalepte kousky korku, aby za obrazem mohl proudit vzduch a nekondenzovala na něm vodní pára.

Zlacené rámy potřete vlažným odvarem z cibule a poté vytřete dosucha. Dřevěné rámy stačí otírat hadříkem, namočeným do vody se saponátem. Poté je zakonzervujte leštěnkou na nábytek.

Sklo čistěte horkou vodou, nejlépe destilovanou, která nezanechává skvrny. Do vody můžete přidat také trochu octa kvůli lesku.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci jsou zmatení z nových poznatků o vesmírné temné hmotě, která tvoří většinu hmoty galaxií

Tech

Google už neumožní aplikacím sledovat nevěrné partnery

Dům a zahrada

Vyrobte si příjemnou huňatou deku, která vás zahřeje. Místo jehlic vám postačí jen ruce

Zavřít reklamu