Připevnit obraz, fotografii či umělecké dílo je šetrné neodymovým magnetem!
Neodymové magnety, přesněji NdFeB, jsou směsí neodymu, železa a boru. Tyto magnety nabízejí nejlepší poměr ve srovnání užitných vlastností a ceny. Ještě do nedávné doby byly nejsilnějšími známými permanentní magnety materiály na bázi samaria a kobaltu.
V roce 1982 však byly překonány materiálem, jehož chemické složení je Nd2Fe14B. Tento materiál je v současnosti nejnovějším a nejsilnějším typem magnetu s vynikajícími magnetickými vlastnostmi a vůbec nejvyšší vnitřní energií jako je remanence a energetická hustota. Magnety uvedeného typu jsou schopny unést více než tisícinásobek vlastní hmotnosti a magnet o velikosti malé mince tak může udržet železný předmět o hmotnosti kolem 10 kg.
Neodymové magnety se vyrábějí v mnoha tvarech a velikostech.
Vystavujete umělecká díla v galerii nebo si chcete doma, v kanceláři či obchodě na zeď v bytě pověsit plakát, fotografii, graifku? Připevněte díla na stěnu pomocí neodymových magnetů. Je to jednoduché a stylové. Jaké magnety jsou dostatečně silné na to, aby udržely vaše obrazy na zdi? Zjistěte v návodu.
Co budete k zavěšení potřebovat?
- Několik neodymových magnetů s otvorem pro šroub o magnetické síle 3,6 kg, potřebný počet zjistíte dál v návodu.
- Pár magnetických kotoučů o průměru 15 mm s magnetickou silou cca 4,3 kg, potřebný počet zjistíte dál v návodu.
- Hmoždinky pro šrouby o průměru 4 mm.
- Ocelové vruty o průměru 4 mm.
Jak spočítáte, kolik a jakých magnetů budete potřebovat?
Zjistíte to snadno. Hmotnost papíru, plátna či obrázku vynásobte 5× a potom hmotnost vydělte počtem magnetů, které chcete použít. Tím získáte pevnost potřebné magnetické síly tahu pro každý magnet.
Návod, jak připevnit obrazy na zeď pomocí magnetů
1) Nejprve si na zdi označte místa, kam vyvrtáte otvory pro hmoždinky.
2) Vyvrtejte ve stěně otvory pro hmoždinky o průměru 4 mm. Hmoždinky zasuňte dovnitř.
3) Do hmoždinek ke zdi pomocí vrutů zašroubujte neodymové magnety s otvorem a prohlubní pro šroub. Tento magnet má magnetickou sílu 3,6 kg.
Namísto magnetu můžete použít ocelovou podložku. Avšak magnetická přitažlivost mezi magnetem a podložkou bude slabší než přitažlivost mezi dvěma magnety.
Pokud chcete použít místo magnetů podložky, ujistěte se, že jsou šrouby a podložky vyrobené z feromagnetického materiálu. Tato metoda se hodí jen pro obrázky vážící méně než 150 gramů.
4) Teď plátno, obraz či plakát k magnetům umístěným ve zdi přicvakněte pomocí neodymových kotoučů.
A je to! Hotovo. Obraz, fotografie nebo grafika visí na zdi, v rozích ji zdobí lesknoucí se neodymové magnety.
Výhodou je, že výměnu obrazu pak zvládnete během chvilky.