Potřebujete často měnit polohu nábytku? Namontujte kolečka!

Snadný přesun nábytku využijete v kanceláři i doma!
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
16. ledna 2017 08:45 / Shutterstock
  1   1
Jsou lidé, kteří chtějí mít v interiéru vše přesně postavené. Nábytek má pevné místo a nepřesouvá se. A jsou situace, kdy potřebujeme pozici nábytku měnit. Odsunout stolek, vytvořit prostor. Řešením je dodatečná montáž koleček. Poradíme, jak na to.

Možnosti

Existují v zásadě dva typy koleček. A to kulová a válečková. A také v různých provedeních od kovu, přes plast až k pogumovaným variantám. Také jsou vyráběny v různých velikostech a pro různá zatížení. Je tedy na vás, abyste vybrali vhodný typ podle vaší situace. Musíte zohlednit druh podlahy, velikost kusu nábytku, který chcete přesouvat a hmotnost předmětu.

Varianty uchycení

Jsou opět dvě základní možnosti. Buď můžete zakoupit kolečko, které má kolík otáčející se v dutém trnu. Toto kolečko se hodí tam, kde je možnost zapustit trn do nábytku, ať už do větší nábytkové nohy nebo do dřevěného masivu. Výhodou je, že nepotřebujeme velkou plochu pro montáž. Pokud není vhodné vrtat hluboký otvor do dřeva a máme dostatečnou plochu, volíme raději kolečka s destičkou. Tu přišroubujeme obvykle čtyřmi vruty k nábytku. Kolečko s destičkou se lépe hodí k příčnému řezu dřeva, například k nohám postelí a podobně, protože při montáži trnu by mohlo dojít k rozštípnutí nohy.

Postup práce

V případě montáže trnu potřebujeme vyvrtat otvor o průměru, který udává výrobce kolečka. Kovový trn potom poklepem vpravíme do vyvrtaného otvoru a kolečko zasuneme do otvoru v trnu. Kolečko na sobě mívá jakousi pojistku, takže při doklepnutí vše do sebe zapadne a kolečko jen tak nevypadne zpět.

Pokud montujeme kolečko s destičkou, dbáme na to, aby vruty nebyly příliš blízko k okrajům nábytku. Otvory pro vruty předvrtáváme. Samozřejmě použijeme podstatně tenčí vrták, aby vše později pevně drželo. Jde ale o to, aby při zašroubovávání nedošlo k rozštípnutí dřeva.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu