Jak chránit dřevěné věci, aby byly co nejdéle jako nové

Impregnace dřeva.
 Technika 
14. ledna 2017 20:05 / Internet
  0   0
Dřevo vzhledem ke své struktuře může být při nevhodném použití poškozováno biotickými a abiotickými činiteli. Vlivem poškození může měnit vzhled a své fyzikální a chemické vlastnosti.

Mít rád dřevo – to není jenom láska na první pohled. Je to něco jako manželství: celoživotní vztah, který se vyvíjí. Snad každý milovník dřeva ví, proč si je oblíbil. Učí se dřevu rozumět, chápat a oceňovat jeho specifické vlastnosti.

Dřevo se degraduje a ztrácí své původní užitné vlastnosti nejen vlivem aktivity biotických škůdců, ale i v důsledku působení rozličných abiotických činitelů. Abiotičtí činitelé jsou:

  • nízká i vysoká teplota (mráz i záření),
  • voda (déšť, sníh a led),
  • sluneční záření (zvýšení teploty povrchu dřeva),
  • UV záření (barevné změny dřeva – šednutí).

Přírodní vlivy jako vítr, voda a sluneční záření se složkou UV záření působí současně a s různou intenzitou podle ročního období a dřevo postupně narušují. Poškozené dřevo je náchylnější k napadení biotickými činiteli, jako jsou dřevokazné houby, plísně, hmyz a rostliny.

Před použitím dřeva (zejména v exteriéru) musíme vyřešit několik základních otázek, a to:

  • jaká je přirozená odolnost dřeva, které chceme použít (odpověď najdeme v ČSN EN 350-2),
  • jak náročné je agresivní prostředí, ve kterém se dřevo bude nacházet (zda bude uloženo v zemi či bude v kontaktu se zemí nebo chráněno střechou),
  • jaké počasí na něj bude mít vliv (zda bude převládat teplo nebo zima),
  • bude-li jeho konstrukční ochrana dostatečná,
  • zda chceme použít chemické ochranné prostředky,
  • zda je vůbec použití dřeva vhodné.

Čím (a jak) dřevo chránit

Aby nedošlo ke smutným koncům vašeho dřevěného kusu, je třeba dřevo napustit ochranným prostředkem. Impregnace a penetrace se provádí nejčastěji natíráním nebo postřikem. U dřevěných staveb, jejichž spodní část je zapuštěna do země (palisády, plotové sloupky, špalíky ve schodových stupních) se impregnace dá provést i opálením, máčením v dehtu či v roztoku modré skalice.
 
Také běžnou impregnaci lze provést máčením, při němž se hloubka průniku do dřeva mírně zvýší (průmyslově se provádí i hloubková tlaková impregnace, prostředky k ní však nejsou běžně v prodeji). Nakupujete-li prostředek na ochranu dřeva, máte od 1. 1. 2000 právo požadovat tzv. bezpečnostní list s úplnými informacemi o výrobku.
Při použití barev ředitelných vodou je ideální použít některé vodné ochranné napouštědlo. Fermež i venkovní luxol obsahují mastnotu – proto je musíme z povrchu vytřít ředidlem (např. C 6000).

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Ve vesmíru uhynuly stovky zvířat, fenka ze Sovětského svazu přežila pět letů

Tech

Umělá inteligence už umí napodobit hlas i tvář. Stačí jí k tomu vteřiny

Dům a zahrada

Časté chyby při úklidu přidělávají zbytečně práci. Vyvarujte se jich

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu