Jaký materiál použít na terasu?

Mít krásnou, praktickou a funkční terasu nemusí být problém
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Exterier 
08. května 2017 07:50 / Shutterstock
  5   0
Kámen, dřevo, cihla... Při výběru materiálu, který ozdobí terasu u domu, není zdaleka důležitý pouze vzhled. Některé materiály vyžadují větší péči, některé jsou příjemnější v létě, jiné v zimě. Důležitá je samozřejmě i cena.

Nejlevnější je zámková dlažba

Zámková dlažba je obvykle nejjednodušším a také nejlevnějším řešením. Dá se dokonce pokládat i na sucho, podobně jako chodník. Za rozumnou cenu se dá udělat také terasa z betonové dlažby, kterou můžete mít v nejrůznějších odstínech i velikostech.

Rozšířeným materiálem používaným na stavbu teras je i dlažba keramická. Ta by se ale měla pokládat do betonu. Složitější je to také s její mrazuvzdorností a protiskluzností. Je tedy nutné velmi pečlivě prověřit vlastnosti dlažby. 

Dřevo je příjemné pro bosou chůzi

Dřevo je pěkné na pohled a příjemné na dotek, ale z pohledu údržby se jedná o nejnáročnější materiál. Prodávají se prkna bez jakýchkoli úprav nebo už impregnovaná a ošetřená proti hnilobě, červotočům, dřevomorce i zestárnutí. Z tuzemských dřevin se používá především modřín, který se při dostatečné tloušťce prken (minimálně 5 cm) nemusí tolik impregnovat, stačí ho namořit vybranými mořidly.

Nevýhodou modřínového dřeva je ale měkkost, snáz se prošlape na frekventovaných místech, snáz se odře a hůře odolá pádu těžkých předmětů. Takovou terasu je potřeba, podobně jako parketovou podlahu, jednou za čas přebrousit a natřít. Možností je také zvolit borovicové dřevo ze Skandinávie, nebo exotické dřeviny. Tato varianta je ale velmi drahá. 

Imitace dřeva

Terasy z kompozitů jsou téměř bezúdržbové, stačí je občas zamést nebo omýt nečistoty, nevyžadují impregnaci ani ošetřující nátěry. Slibují také dlouholetou životnost, stálobarevnost a protiskluznost. Na rozdíl od ostatních je dřevoplast poměrně mladý. Tento módní materiál najdete na trhu pod různými obchodními názvy.

Jeho podstata spočívá ve spojení dob­rých vlastností dřeva a plastu. Nabízí jednak dřevěný vzhled, jednak na rozdíl od dřeva tvarovou stálost, odolnost, stálobarevnost a bez­­údržbovost. Podlaha z něj se pokládá jako dřevěná. Uživatelé si ale stěžují, že efekt umělé terasy není ideální, navíc bývají některé materiály v létě příliš horké a pro bosou chůzi nepříjemné.

Kámen a cihla

Nejluxusnější řešení pro terasu představuje kámen. Ten ale bývá poměrně drahý a jeho pokládka není snadná. Na druhou stranu je to tradiční materiál, krásně se po něm chodí a o letních večerech příjemně sálá. Podobné vlastnosti mají také pálené cihly. I te­rasa z pálených cihel se pokládá na sucho a je velmi odolná. 

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kanada bude letecky převážet miliony lososů, kterým zatarasil cestu rozsáhlý sesuv půdy

Tech

Proměna odvětví zákaznické podpory díky UI a chatovacím botům

Dům a zahrada

Chcete zamrazit houby? Tak pozor na častou chybu, kterou můžete ohrozit své zdraví

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu