Získejte peníze za dešťovku!

 Tipy a inspirace 
05. května 2017 21:06 / Marie Popelková
  22   18
📷
1 fotografie v galerii
Dotační program Dešťovka: ušetřete využíváním dešťové vody.  Shutterstock
Ministerstvo životního prostředí chce v rámci tzv. ekoinovací motivovat lidi, aby začali hospodařit s dešťovou vodou.

Na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech půjde 100 milionů korun. Lidé mohou podávat žádosti o dotaci od 29. května.

Minulá léta trápilo Českou republiku sucho. Odborníci varují, že ubývá podzemních vod a jejich nedostatkem mohou být při několikaletém suchu ohroženy až dvě třetiny území Česka. Nový dotační program Dešťovka se proto zaměřuje na hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech.

Modrá úsporám je mladší sestra zdařilé Nová zelená úsporám, která dotuje nízkoenergetická opatření rodinných domů. Modré dotace mají motivovat majitele domů, aby šetřili pitnou vodou, a to například tím, že si na zahradu pořídí podzemní plastovou nádrž na sběr dešťové vody. Jedná se o dotační program, který řeší nedostatek pitné vody především v letním období extrémního sucha, kdy jsou lidé v některých oblastech závislí na dovážených cisternách pitné vody. 

Dotace mohou získat vlastníci i stavebníci všech domů - kromě rekreačních objektů. Využít je mohou ke třem typům projektů - zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulace dešťové vody pro splachování WC a zálivku, využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Výše dotace se pohybuje mezi 20 a 60 tisíci korun, záleží na pořízené technologii a velikosti pořízené nádrže. Maximálně však mohou státní peníze pokrýt polovinu nákladů. Dohromady ministerstvo v programu rozdělí 100 milionů korun.

Na nejjednodušší systém, tedy různé nádrže, budou moci lidé dostat 20 tisíc korun. Na systém, z něhož budou zalévat zahradu i splachovat záchod, získají 30 tisíc. Na komplexní systém k recyklaci vody zase 45 tisíc. K tomu vždy dostanete další peníze podle velikosti nádrže a systému.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu