Získejte peníze za dešťovku!

Dotační program Dešťovka: ušetřete využíváním dešťové vody.
 Tipy a inspirace 
05. května 2017 21:06 / Shutterstock
  22   18
Ministerstvo životního prostředí chce v rámci tzv. ekoinovací motivovat lidi, aby začali hospodařit s dešťovou vodou.

Na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech půjde 100 milionů korun. Lidé mohou podávat žádosti o dotaci od 29. května.

Minulá léta trápilo Českou republiku sucho. Odborníci varují, že ubývá podzemních vod a jejich nedostatkem mohou být při několikaletém suchu ohroženy až dvě třetiny území Česka. Nový dotační program Dešťovka se proto zaměřuje na hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech.

Modrá úsporám je mladší sestra zdařilé Nová zelená úsporám, která dotuje nízkoenergetická opatření rodinných domů. Modré dotace mají motivovat majitele domů, aby šetřili pitnou vodou, a to například tím, že si na zahradu pořídí podzemní plastovou nádrž na sběr dešťové vody. Jedná se o dotační program, který řeší nedostatek pitné vody především v letním období extrémního sucha, kdy jsou lidé v některých oblastech závislí na dovážených cisternách pitné vody. 

Dotace mohou získat vlastníci i stavebníci všech domů - kromě rekreačních objektů. Využít je mohou ke třem typům projektů - zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulace dešťové vody pro splachování WC a zálivku, využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Výše dotace se pohybuje mezi 20 a 60 tisíci korun, záleží na pořízené technologii a velikosti pořízené nádrže. Maximálně však mohou státní peníze pokrýt polovinu nákladů. Dohromady ministerstvo v programu rozdělí 100 milionů korun.

Na nejjednodušší systém, tedy různé nádrže, budou moci lidé dostat 20 tisíc korun. Na systém, z něhož budou zalévat zahradu i splachovat záchod, získají 30 tisíc. Na komplexní systém k recyklaci vody zase 45 tisíc. K tomu vždy dostanete další peníze podle velikosti nádrže a systému.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, proč někteří lidé slyší hlasy mrtvých

Tech

Americká střela letící rychlostí Mach 5 zasáhne cíl ve vzdálenosti 1 600 kilometrů za 20 minut

Dům a zahrada

Leghornky patří mezi nejoblíbenější slepice. Rychle dospívají a neúnavně snášejí vejce

Zavřít reklamu