Není dřevotříska jako dřevotříska. Jaký je v nich rozdíl?

 Technika 
30. dubna 2017 06:45 / Marie Popelková
  5
📷
5 fotografií v galerii
Dřevotřískových desek je velké množství typů. Některé se hodí do vlhka, jiné na výrobu nábytku. Shutterstock
Výrobu nábytku či provedení interiérů si v dnešní době už nelze představit bez dřevotřískových desek. Oblíbené jsou hlavně pro svou univerzálnost a dobrou opracovatelnost. I mezi tímto materiálem jsou ale značné rozdíly.

Dřevotřískové desky

Zkráceně se pro ně vžil název DTD. Na povrchu mají viditelné třísky a patří k nejlevnějšímu materiálu. Neupravené se používají na zakrytá (nepohledová) místa. Pokud jsou opatřeny přírodní dýhou, používají se k výrobě nábytku. Mají nižší hustotu než dřevovláknité desky a jsou méně pevné.

Laminotřískové desky

Jsou označeny zkratkou LTD. Dřevotřískové desky s laminovaným povrchem (melaminová pryskyřice a dekorační papír) se používají na nábytek, protože jsou poměrně odolné a dokáží napodobit i dekor dřeva, ale i další povrchy.

Dřevovláknité desky

Tyto desky jsou zkráceně označeny jako DVD. Lisují se za sucha i za mokra z dřevovlákna na velkou hustotu. Patří k nim sololit (používá se nejčastěji jako výplň nepohledových částí nábytku, například zad skříní), hobra (slouží především jako podkladový materiál pod plovoucí podlahy a jejich soudržnost je zajištěna zplstnatěním vláken a jejich přirozenou lepivostí), akulit (perforovaný sololit najde využití zejména pod matrace postelí, protože je prodyšný), MDF deska (deska je z obou stran hladká, silnější než sololit, skvěle se opracovává a nejčastěji se využívá k výrobě nábytku, lišt, stěnových panelů, kuchyňských dvířek nebo dveří) a HDF (slouží obvykle jako nosná vrstva laminátových podlah. Jedinou nevýhodou je, že není vhodná pro použití do vlhkého prostředí).

Stavební desky

Zkráceně mají pojmenování OSB. Tyto desky jsou lisované z velkoplošných dřevěných třísek. Používají se spíše jako stavební materiál, často nepohledový. V moderním designu se ale často uplatňují i jako oblíbený materiál na interiérové stěny nebo podlahy. Pokud jsou impregnované lakem, je možné je použít i do vlhka, ale také do venkovních prostor, například na stavbu altánů nebo zahradních domků a pergol.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu