Jak pěkně a snadno vymalovat byt

 Rekonstrukce 
04. května 2017 15:58 / Bronislava Silná
  1
📷
3 fotografie v galerii
Nastává čas pro malování. Shutterstock
Blíží se teplé dny, kdy se pouštíme do různých stavebních a jiných úprav. Patří mezi ně i malování. Máme pro vás pár tipů.

Úprava podkladu

Pokud na sobě stěny nemají příliš mnoho vrstev nátěru, obvykle stačí plochy důkladně zbavit prachu a případně sádrou nebo tmelem zapravit trhliny nebo občasné dírky po hřebíčcích a háčcích.

Horší situace nastane, pokud jsou stěny mastné, což se může přihodit v kuchyni v blízkosti sporáku. Případně se nastěhujete do staršího domu a chcete mít jistotu, že si vše dáte do stavu, který vám vyhovuje. Nebo máte na stěnách tolik vrstev, že už by se další neudržela a celý nátěr by se začal odlupovat. To se dá vyzkoušet tak, že část stropu navlhčíte malířskou štětkou. Pokud se objeví po chvíli bubliny a starý nátěr má tendenci se loupat, budete muset starou barvu oškrábat.

Škrábání nátěru

Provádí se postupně. Část stropu či stěny navlhčíte malířskou štětkou vlažnou vodou, případně vodou se saponátem. Po chvíli, když voda prosákne nátěrem, vezmete špachtli a opatrně seškrábnete vrstvu nátěru. Snažte se postupovat tak, abyste stěnu nepoškodili. Ostré rohy špachtle mohou totiž zanechat na stěně nepříjemné rýhy, které pak musíte opravit.

Až budete mít nátěr oškrábaný, zhodnoťte, zda stačí stěny přebrousit, abyste dospěli k rovné stěně, či zda bude potřeba použít stěrku. Tomu se při větším množství hlubších rýh nevyhnete. Zakupte proto příslušnou hmotu a naneste ji podle návodu na stěnu, abyste vše vyrovnali.

Penetrace

V případě, že malujete novou omítku nebo oškrábanou stěnu, bude se hodit penetrační nátěr, jehož smyslem je sjednotit podklad. Je to sice práce navíc, ale stojí za to. Penetrace pronikne do podkladu, a přitom je schopna vázat barvu, kterou chcete byt vymalovat. Nebudou se vám tvořit v nátěru žádné bublinky, nebudou se vám loupat kousky staré barvy, která i po oškrábání na stěnách pochopitelně trochu zůstane.

Samotné malování

Počítejte obvykle s potřebou dvou až tří vrstev. Pokud chcete malovat barevně, obstarejte si předpokládané množství barvy dopředu. Musíte jí mít dost, aby byl zajištěn stejný odstín. Řešením může být využít profesionální míchací stanice, kde je odstín přesně definován a můžete barvu dokoupit.

Malovat můžete buď malířskou štětkou nebo válečkem. Práce s válečkem je jednodušší, ale hodí se především na nové omítky a oškrábané zdi. Pokud už na stěně nějakou tu vrstvu barvy máte, má váleček tendenci ji strhávat. Štětka se hodí na penetrační nátěry, a také na překrývání starších nátěrů. Při práci se štětkou barvu více vtíráte do podkladu.

Barva by měla mít správnou konzistenci. Má se dobře roztírat a neměla by příliš kapat. Po nanesení jedné vrstvy počkejte, až nátěr zcela vyschne. Místnost dobře větrejte. Po nanesení druhé vrstvy vyhodnoťte situaci. V mnoha případech dvě vrstvy stačí a vaše úsilí je korunováno úspěchem.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve