Provoz zahradního osvětlení vás rozhodně nemusí finančně zruinovat

 Technika 
01. května 2017 06:49 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Nasvícená zahrada má po setmění neopakovatelné kouzlo. Shutterstock
Máte krásnou zahradu a chcete si ji užít i po setmění? Potřebujete osvítit bazén nebo vchod do domu? Pak je nejvyšší čas poohlédnout se po zahradním osvětlení! A nemusíte se bát, že vaše výdaje za elektřinu nějak výrazně stoupnou! Například provoz solárního osvětlení vás nic stát nebude a velmi úsporné je i zahradní LED osvětlení.

Zjistěte si hodnotu IP krytí

Před nákupem zahradního osvětlení je potřeba si položit několik otázek. Tou základní je, co se bude nasvěcovat? Je jasné, že k nasvícení sochy bude potřeba mnohem méně intenzivní svítidlo než pro osvětlení terasy či vchodu domu. Také osvětlení bazénu není dobré podceňovat, protože ve špatně osvětleném prostoru může dojít ke zranění.

Druhou důležitou otázkou je, kde bude svítidlo umístěno? Polohu svítidla totiž ovlivňuje hodnota IP krytí, která určuje, jak je svítidlo odolné vůči vnějším podmínkám, například prachu či vodě. Platí jednoduché pravidlo, že čím je číslo vyšší, tím je odolnější. Venkovní svítidla musí mít hodnotu IP krytí alespoň 44. Umístění také určuje, jaký světelný zdroj do svítidla můžete použít. Zkrátka, když chcete osvětlit altán, do kterého ale není přivedena elektřina, je potřeba použít petrolejovou lampu nebo solární osvětlení.

Nástěnná svítidla ke vchodu

Nejběžnější typem venkovního osvětlení jsou elektrická svítidla, přičemž vždy pamatujte na bezpečné uložení přívodního kabele, nejlepší je ho zakopat v ochranné trubce do země. Nástěnná svítidla jsou vhodná zvláště pro osvětlení vchodu domu a pro nasvícení terasy. Rovněž najdou uplatnění na stěně u garáže, přičemž nejlepší je zakoupit světla s čidlem, která se automaticky rozsvítí v závislosti na pohyb.

Jestliže potřebujete nasvítit altán, volte závěsné svítidlo, a v případě, že do altánu nemáte přivedenou elektřinu, tak vám určitě přijde vhod se vrátit do dob minulých a rozvítit petrolejovou lampu. S ní můžete svítit ve větru i v dešti. A pokud nebudete mít knot příliš vysunutý, aby se vám petrolej zbytečně nevypařoval, můžete mít petrolejku nachystanou v pohotovosti na celý rok.

Sochy nasvítí bodovky

Pokud chcete své zahradě dodat opravdový šmrnc, doporučujeme se poohlédnout po zahradních lampách. Ty jsou nabízeny v různých výškách, tvarech a stylech. Na své si přijdou milovníci moderny i příznivci starodávného vzhledu. Zahradní lampy jsou také velmi vhodnou alternativou pro osvětlení bazénu a lze jimi zpříjemnit i pobyt na terase. Při výčtu venkovního osvětlení je potřeba zmínit také bodová světla. Ta jsou vhodná především pro nasvícení soch či jiných ozdobných prvků v zahradě, ale uplatnění najdou i při vchodu do domu. 

Jak ušetřit

Jestliže máte obavu, abyste při užívání venkovního osvětlení neplatili příliš vysoké částky za spotřebu energie, doporučujeme namontovat úsporné světelné zdroje a nejlépe rovnou koupit venkovní LED osvětlení. Proč právě tento typ? LED svítidla jsou totiž velmi úsporná, mají dlouhou životnost, méně přitahují hmyz a můžete si vybrat z různých typů – nástěnných svítidel i lamp.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...