Vyberte si správná okna!

 Rekonstrukce 
23. června 2017 07:24 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dobře zvolený materiál je zásadní. Shutterstock
Kvalitní okna nejen, že dobře vypadají, ale také nám ušetří peníze a zajistí klid. Na trhu je mnoho typů. Každý materiál přitom má své odpůrce i zastánce. Často záleží zejména na správném usazení oken.

Co je nejdůležitější

Pokud vybíráte nová okna, vyhýbejte se neprofesionálním firmám a nekvalitním výrobkům. U oken je dobré sázet na osvědčenou kvalitu. Při výběru se ptejte zejména na životnost oken, ochranu proti hluku, prostupnost tepla, údržbu, záruku a samozřejmě na cenu. Vyplatí se objektivní porovnání konkrétních vlastnosti oken. Samotný materiál nemusí být to nejpodstatnější. Okna se obvykle rozlišují v prvé řadě podle typu zasklení. Výrobci udávají koeficient tepelného prostupu, tedy jak dobře okno izoluje, a také celkovou prostupnost sluneční energie, tedy kolik tepla pustí sklo dovnitř. 

Dvojskla a trojskla

Okna s dvojskly patří v současnosti k nejpoužívanějším. Dvojskla dosahují dobrých tepelně izolačních vlastností. Tvoří je dvě tabule plochého skla. Prostor je vyplněn vzduchem nebo vzácným plynem. Dvojsklo sice nemá vysoké tepelně izolační vlastnosti, ale pokud je okno nasměrováno na jihozápad, plně dostačuje. Pokud chceme izolační vlastnosti zvýšit, přidáme další sklo. Tak vzniknou dvě dutiny. Tříkomorové zasklení má výborné termoizolační vlastnosti a není o mnoho těžší, než dvojsklo. Evropským standardem jsou již profily čtyřkomorové nebo pětikomorové. Mezi současné trendy patří dokonalejší dvoukomorové systémy vyplněné izolační pěnou. Přidat můžete také protisluneční ochranu, která brání přehřívání interiéru především v letních měsících. 

Plast a dřevo

Plast má slušnou odolnost téměř bez údržby. Kvalita plastových oken se odvíjí od kvality jednotlivých částí (plastový profil, výztuha, kování a zasklení, funkční mikroventilace). Rozdíly ve výrobcích na trhu jsou velké, proto vybírejte pouze u prověřeného výrobce. Dřevěné rámy mají dobré zvukové a tepelně-izolační vlastnosti, ale bez povrchové úpravy nejsnáze podléhají působení počasí. Standardem jsou eurookna, vyráběná z lepeného dřevěného hranolu. Obvykle se vyrábějí ze smrkového a dubového dřeva, ale využívá se také tropické dřevo meranti. Údržba je jednoduchá. Na rozdíl od klasicky lakovaných oken nemusíme povrch při údržbě opalovat a okna stačí jen lehce přebrousit a znovu natřít. Výhodné jsou systémy kombinovaných oken dřevo-hliník. Jejich předností je, že dřevěnou konstrukci z vnější strany zcela zakrývají speciální hliníkové profily a dokonale chrání před nepřízní počasí. Snadno se udržují, jsou odolné vůči počasí, UV záření i stárnutí. Jestliže dřevěná okna nepoškodíme mechanicky či vlivem zvýšené vlhkosti vzduchu, odvděčí se nám dlouhou životností a krásným vzhledem. 

Hliník na velkoformát

Pokud toužíte po velkých skleněných stěnách a posuvných dveřích, vsaďte na hliník. Hliníková okna se vyznačují přirozenou odolností vůči vodě a slunečnímu záření. Není to ale příliš ekologické řešení. Pokud chcete zůstat nablízku přírodě, zůstaňte u dřeva a jeho kombinací. Hliníková okna se vyrábějí v úzkých profilech, protože materiál je pevný, a díky nim mohou být místnosti dokonale prosvětleny.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...