Omyvatelné barvy mají své výhody i nevýhody

Omyvatelné barvy v sobě ukrývají nejen výhody, ale i nevýhody.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Interier 
22. června 2017 06:55 / Shutterstock
  0   0
Obzvláště rodiny s dětmi nebo čtyřnohými miláčky řeší často problém špinavých zdí, které si poměrně často žádají kompletní výmalbu. Pokud vás časté malování pokojů nebaví, zkuste použít omyvatelnou barvu. Malování se sice zcela nevyhnete, ale nebudete k této činnosti nuceni přistupovat tak často.

Omyvatelné barvy lze pořídit v každém hobby marketu. Výrobci většinou slibují, že tato barva vydrží několikeré mytí vodou. Pokud pak vaše dítko udělá otisk dlaně někde na stěně, stačí vzít vlhkou hadru a zašpiněné místo umýt. Omyvatelné barvy se hodí hlavně do kuchyně, která je na zašpinění stěn obzvláště náchylná, ale i do dětských pokojů nebo chodby, kde se pohybují domácí mazlíčci.

Při nákupu omyvatelné barvy si ale dejte dobrý pozor. Některé barvy totiž odolají vodě více, jiné méně. Pokud se tedy do výmalby pokojů omyvatelnou barvou pustíte, vyplatí se vsadit na kvalitu. Především levnější barvy mohou být totiž na hranici omyvatelnosti a snadno byste mohli vodou a hadříkem smýt nejen nečistotu, ale i nátěr. U některých barev se zase pro změnu může stát, že hned napoprvé smyjete "ochranou" vrstvu a tím vlastně nátěr přestane být omyvatelný.

Kvalitní omyvatelné barvy by naopak měly vydržet nejen styk s vodou, ale i drhnutí nečistoty. Díky speciálnímu složení omyvatelných barev se špína nezažere do podkladu, a tak zeď můžete omývat několikrát, aniž byste ji poškodili.

Omyvatelné barvy mají ale i své nevýhody. Například, když budete chtít znovu vymalovat, možná budete nuceni původní nátěr seškrábat. Ne na každém omyvatelném povrchu totiž nová barva bude držet. Totéž platí i v případě, že vám omyvatelný nátěr z různých důvodů popraská. Každopádně i po oškrábání hrozí, že nasákavost bude už snížená. Na druhou stranu mnozí výrobci se zaručují, že na sebe můžete aplikovat až 25 vrstev omyvatelných barev.

Obvykle z omyvatelného nátěru dokážete odstranit vodou běžná zašpinění nebo potřísnění tekutinou, popsání tužkou, pastelkou, fixem už ale omýt nejde.

Omyvatelné nátěry mohou také v některých případech vytvořit neprodyšnou vrstvu. Když však zdivo nemůže dýchat, dochází uvnitř ke kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní, s nimiž se jen těžko bojuje. Výběr vhodné omyvatelné barvy proto v žádném případě nepodceňte.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jak mohou doopravdy vypadat mimozemšťané? Experti na to mají svůj názor

Tech

Nové drony nahrazují tankovací letouny. Takhle dokáží natankovat letící stíhačku

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní aloe vera. Získáte nejen krásnou rostlinu ale i léčivý gel

Zavřít reklamu