Nechcete klimatizaci? Zkuste stropní ventilátor.

 Interier 
27. května 2016 15:10 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud používáte ventilátor i v zimě, můžete díky němu ušetřit desítky procent za náklady na vytápění. Internet
Horko je přímo nesnesitelné. Klimatizaci ale nechcete. Tak jak se jinak ochladit? Řešením je pořídit si některý z mnoha druhů ventilátorů. K dostání jsou stolní, stojanové, sloupové, stropní či podlahové. My se zaměříme na ty stropní.

Vhodné víření vzduchu nad hlavou má přinejmenším dvě výhody. Nejen, že vám nenafouká do ucha a vánek se rozprostře do celé místnosti, ale pávě ono teplo, které přirozeně stoupá ke stropu, dokáže stropní ventilátor rozrušit, a snižovat tak teplotu v místnosti na únosnou mez. Rozdíl v teplotách oproti vnitřku a vnějšku je tak přívětivější vůči vašemu zdraví.

STROPNÍ VENTILÁTOR SE SVĚTLEM NEBO BEZ SVĚTLA – NA ČEM ZÁLEŽÍ?


Velkou výhodou stropních ventilátorů se světlem je precizní skloubení větracího systému s osvětlením. Díky tomu máte 2 přístroje v 1. Většina svítidel u stropních ventilátorů používá úsporky nebo obyčejné žárovky o výkonu 40-60 W (liší se dle jednotlivých produktů). U některých ventilátorů ovšem nejsou žárovky součástí balení, proto bedlivě čtěte technické parametry u každého výrobku.

ČÍM MÉNĚ OTÁČEK, TÍM MENŠÍ HLUČNOST

Počet lopatek na stropních ventilátorech bývá různý, nejčastěji se pohybuje mezi 3 až 6. Na počtu lopatek nicméně skoro nesejde. Jediné, co platí je, že čím více je lopatek a čím jsou delší, tím méně potřebujete otáček pro stejný „efekt foukání“. Vše se odvíjí podle velikosti ventilátoru a počtu otáček. S rostoucím počtem otáček roste i hlučnost, proto je lepší na noc ventilátor pouštět jen na minimální chod. Záleží také na použitém materiálu. Dřevěné lopatky jsou tišší než kovové.

MONTÁŽ STROPNÍCH VENTILÁTORŮ


Montáž stropního ventilátoru se provádí zavěšením na strop nebo na jinou konstrukci. Závěsné zařízení je zapotřebí dostatečně dimenzovat z hlediska statického, ale také případného dynamického zatížení. Spodní hrana ventilátor musí být umístěna tak vysoko, aby nemohlo dojít k ohrožení osob v blízkosti otáčejícího se oběžného kola. Minimální doporučená vzdálenost stropního ventilátoru od podlahy je 2,5 metru.

Při montáži více stropních ventilátorů by nemělo dojít k záměně listů oběžného kola jednotlivých ventilátorů, neboť listy stropních ventilátorů jsou vyváženy pro každý přístroj zvlášť. Jde vcelku o snadnou záležitost a bez zaváhání ji snadno provede svépomocí většina domácích kutilů, případně může povolat pracovníky elektromontážních firem.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky