Neobvyklé využití chleba v domácnosti
Naše babičky nikdy nevyhazovaly starý chleba, ale snažily se ho využít v kuchyni i v domácnosti. Ze starého chleba se připravovaly topinky, ale také se nechával uschnout a dával se domácímu zvířectvu. Suchý chléb se také dá namlít jako strouhanka a použít k zahušťování omáček.
Velmi jednoduché je dát na cibulku starý chléb a udělat chlebovou polévku. Vaříte, dokud se chleba nerozvaří. Ochutíte česnekem a majoránkou. Možná to neodpovídá zásadám racionální stravy, ale pokud jíte obyčejný chleba a zbývá vám, je škoda ho vyhazovat, protože tak vyhazujete i poměrně hodně vlastních peněz.
Zbavte se připálené chuti
Chlebový krajíc se dá využít i při napravování pohromy s připáleným jídlem. Pokud se vám pokrm na plotně přichytí, ale není ještě zcela na vyhození, připálené chuti se zbavíte, pokud jídlo na chvíli překryjete krajícem chleba.
Chleba jako filtr
Krajíc chleba můžete využít jako filtr při vaření aromatických potravin jako je květák. Umístěte ho na pootevřený hrnec a pára, která bude přes něj procházet, se pročistí a zbaví zápachu.
Chleba jako sběrač střepů
Když se vám rozbije sklenička a nejste si jisti, zda jste sebrali všechny střepy a vysavač není právě po ruce, použijte chlebovou střídku a přimáčkněte ji na místo možného výskytu střepů. Jemné střepinky se nachytají do chlebové střídy a vy se jich bezpečně zbavíte.
Chleba jako čistič
Také vzpomínáte, že se chlebem čistily zdi? Tento zapomenutý postup skutečně funguje. Hodí se k odstranění různých mastných nečistot z běžného nátěru stěn. Může se vám podařit vyčistit i nápisy tužkou, či místa, kde se někdo opíral o stěnu. Podobné úspěchy budeme mít chlebová střída i na tapetách a dalších podobných materiálech.