Škodí nám aviváž?
Přemíra chemie rozhodně nesvědčí.
Máte rádi voňavé prádlo? Raději než chemií, provoňte šatník bylinkami. Používání aviváže totiž může škodit. Tento chemický prostředek zůstává v prádle a prostřednictvím pokožky se vstřebává i do krve. Umělá parfemace a konzervanty z ropných derivátů ve větším množství rozhodně našemu organismu neprospívají. Důsledkem používání aviváže mohou být ekzémy, vyrážka nebo dokonce kvasinkové infekce.
Aviváž se na bavlnu nedoporučuje.
Aviváž obvykle používáme kvůli vůni a jemnosti, kterou pak prádlo získá. Při praní v moderních pračkách se vlákna textilu různě pohybují a mačkají, což způsobí, že usušené vyprané prádlo je tvrdé na dotek. Velmi problematickou skupinou jsou dnes hojně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken. Látka se kvůli elektrostatickému náboji lepí na tělo a přitahuje špínu.
Použitím aviváže se tyto nepříznivé vlivy dají účinně odstranit. Oblečení ošetřené aviváží je měkčí, méně se mačká a snadněji žehlí. To však platí zejména pro oblečení z umělých vláken! Většina výrobců oděvů z bavlněných a přírodních materiálů aviváž nedoporučuje.
Pozor u sportovních oděvů.
Obecně platí, že aviváž se nesmí používat na speciální materiály outdoorového oblečení a funkčního moirového prádla. Snižuje se tak jejich schopnost odvodu vody a savosti, aviváží byste ucpali povrch materiálů. Není také ideální používat aviváž na ručníky – při utírání mokrého těla si ještě více vtíráte zbytky aviváže do pokožky. Není dobré užívat aviváž ani na dětském oblečení a už vůbec ne pro alergiky.
Vyzkoušejte vůni do skříně.
Pokud chcete mít voňavé a měkké oblečení, můžete zvolit kvalitní aviváž. Je však dobré zvážit všechna pro a proti. Vyzkoušet můžete i vonné směsi přímo do šatníku.