Vytvořte si za oknem zeleninovou minizahrádku!

V truhlících či květináčích na balkoně či za oknem nemusíte pěstovat jen květiny, ale i nejrůznější zeleninu.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
08. března 2017 07:05 / Shutterstock
  0   0
K pěstování zeleniny nemusíte mít hned dům a velkou zahradu. Některé druhy můžete pěstovat i třeba v paneláku na balkoně nebo na venkovním parapetu za oknem! Zajistíte si tak zdravé suroviny do kuchyně a ještě vám pěstování nabídne spoustu zábavy!

Co všechno lze doma pěstovat?

Na okně či balkoně můžete pěstovat například rajčata, papriky, fazole, ředkvičky, pažitku, salát i okurky. Na jaře a na podzim můžete do truhlíku vysévat také špenát. Jen se zeleninou, která potřebuje kořenit hluboko, budete mít trochu problém. Týká se to například mrkve, která by v truhlíku neměla dostatek prostoru. Potřebujete tak nádobu vysokou alespoň 30 cm. Pokud si ale chcete vypěstovat třeba petržel, celer nebo cibuli s tím, že budete využívat hlavně nať, pak to není žádný problém.

Výběr květináče

Je v podstatě jedno, zda si zeleninu budete pěstovat v truhlíku nebo květináči. Musíte jen dbát na správnou velikost. Zakrslá rajčata žádnou velkou pěstební nádobu nevyžadují, ta běžná keříčková nebo paprika se už ale budou cítit lépe ve větším květináči, jehož průměr je alespoň 20 cm.

Základním pravidlem ale je, že každý květináč nebo truhlík musí mít vespod otvor, aby vašim výpěstkům neuhnily kořínky. Pokud bude venku pršet, dbejte na to, aby květináče nestály v misce plné vody.

Dobrá půda je základ

Nejlepší je pořídit si v zahradnictví speciální zeleninový substrát. Doma ho pak můžete kvůli větší vzdušnosti ještě promíchat s pískem nebo polystyrénovými kuličkami. Pokud se rozhodnete si substrát připravit vlastní, pak smíchejte dva díly zahradní zeminy ze záhonku s jedním dílem písku a stejným množstvím kompostu.

Vhodné místo

Většina zeleniny potřebuje slunné stanoviště. Na druhou stranu když se třeba rozhodnete na balkoně pěstovat brambory, můžete je umístit i do stínu.

 

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Venuše skrývala po celá desetiletí ve svých toxických oblacích obrovskou vlnu

Tech

Aplikace, které byste měli ze svého mobilu vymazat

Dům a zahrada

Posuvné dveře do pouzdra vám v bytě ušetří místo

Zavřít reklamu