Vyrobte si doma lepidlo

Každý občas potřebuje doma něco přilepit, poopravit.
 Tipy a inspirace 
12. března 2017 20:58 / Internet
  0   0
Výroba domácího lepidla není dnes úplně běžná, jelikož v supermarketech a jiných prodejnách jsou k dispozici mnohá kvalitní lepidla. Pokud ovšem ale chceme ušetřit anebo se rozhodneme lepit v době, kdy mají obchody zavřeno, pak si klidně můžeme vyrobit hned několik různých typů lepidel, která nám mohou perfektně sloužit.

Představte si situaci, kdy chcete něco slepit či zalepit, ale není čím, protože lepidlo zrovna došlo. Proto přichází na řadu alternativní možnost řešení daného problému a tou je vytvoření lepidla za pomoci toho, co máte zrovna u sebe doma po ruce nebo venku před domem. 

Lepidlo z mouky

Asi největší klasikou mezi podomácku vyrobenými lepidly je to, které vzniká z mouky, a to především té pšeničné. Ta se smíchá s vodou a dovede k varu. Po odstátí dochází ke vzniku lepivé hmoty, jež je schopna perfektně přilepit papíry k sobě. Místo mouky se dá ale také použít klidně i kukuřičný škrob, který pojí materiály také výtečně. Pokud byste chtěli mít poněkud silnější a komplexnější lepidlo, tak do mouky klidně můžete navíc přidat cukr. Ten dokáže jednotlivé složky ještě efektivněji propojit a vznikne tak ideální lepidlo, které můžete použít na slepení papíru.

Lepidlo z kaštanů

Zajímavou variantu lepidla vyrobeného doma představuje i lepidlo z kaštanů. To se vyrábí poměrně jednoduše. Jeho výroba je ale omezena na dobu, kdy zrovna dozrávají kaštany. Ze suchých kaštanů lepidlo nevyrobíme. Kaštany je třeba před přípravou lepidla oloupat a rozdrtit. Poté, co se vám to podaří, musíte kaštany smíchat s vodou. Vznikne lepkavá hmota, do které se ještě navíc přidá formalín. Ten dá vzniknout hmotě, jež velmi nápadně připomíná klasický pudink. Hmotu necháme v klidu vychladnout. Po jemném ztuhnutí ji pakl můžeme úspěšně používat.

Lepidlo ze smůly, uhlí a trusu

Výroba tohoto lepidla je o něco složitější co se potřebných částí týče, nicméně se také nejedná o celkově složitý způsob pro zisk směsi lepidla. Je tedy potřeba smůla z nějakého jehličnanu, dřevěné uhlí, které najdete na ohništi a trus býložravého savce.
Potřebné věci se rozemelou na jemný prach. Smůla se nechá tavit na přímém ohni a poté se k ní přidá prášek, který byl vytvořen podrcením ingrediencí. Z toho vznikne černá lepivá hmota, která rychle zasychá a tak je potřeba před použitím lepidlo znovu ohřívat.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Rozsáhlá analýza DNA stovek Vikingů ukazuje, že nebyli takoví, jak jsme si dosud mysleli

Tech

Americké letectvo tajně vyvinulo a otestovalo supermoderní stíhačku, o které nechce nic prozradit

Dům a zahrada

Oranžové lampionky mochyně jsou ideální k podzimním dekoracím. Navíc vás nebudou nic stát

Zavřít reklamu