Bez kladiva se neobejdeme. Koupíme malé, nebo palici?

 Technika 
03. února 2015 06:00 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
U starého kladiva po dědečkovi bychom se měli nejprve přesvědčit, zda nemá uvolněnou či ztrouchnivělou násadu, a případně ji vyměnit vlastnimarukama.cz
Tu a tam potřebuje v domácnosti něco přitlouct určitě každý, byť jen skobičku na zavěšení nového obrázku. Pokud navíc bydlíme v domě, záludností, které nám osud přichystá, bude časem určitě víc. Určitě bychom tudíž měli pořídit aspoň základní kutilskou výbavu, v níž představuje kladivo jednu z nejdůležitějších součástí.

Malé, nebo raději větší?

Velikost a typ kladiva vybíráme podle toho, jaké práce děláme nejčastěji. Základem výbavy domácího nářadí je však kladivo zámečnické, ideálně o hmotnosti 500 gramů, které zvládne „jehly na obrázky“ i o něco větší úkol. Předpokladem jeho bezpečného používání je jeho tvarovaná rukojeť. Musí být zaklínovaná plochým nebo kruhovým klínem, aby se kladivo při práci neuvolnilo.

Na kvalitě záleží

Když je kladivo správně kované, nemělo by prasknout. Levná kladiva z pochybného materiálu jsou často jen odlévaná a zabrušovaná. Pak se lámou a pravděpodobnost úrazu je vysoká. Hodně dobrou volbou je kladivo s kovovou násadou, ta je ovšem vodivá, s čímž bychom měli při práci počítat. Běžně se využívají i další materiály, z nichž může být násada zhotovena. Takováto kladiva se ale již značně prodraží.

Jak ochránit nešikovné prsty

Váha kladiva je důležitý parametr. Pro dlouhodobější práci je vhodnější nástroj, který je trochu těžší do ruky. Nemusíme pak vynakládat tolik síly, k úderu využijeme váhu nástroje, který tak udělá většinu práce za nás. Přestože kladiva bez magnetu jsou levnější, dejme raději přednost nástroji s magnetem, které je vybaveno speciální drážkou pro hřebík. Magnet ho na začátku přidrží, takže si nebudeme otloukat prsty. Magnetem s drážkou jsou vybavena především tesařská kladiva.

V domě jich budeme potřebovat víc

Na zahradní práce jsou dobré velké palice s kovovou hlavou – například kůl k novému stromku drobným kladívkem do země nezatlučeme. Pokud potřebujeme štípat dřevo, vyplatí se pořídit takzvaný kalač, který je již z jedné strany ostrý. Pro práci se dřevem, při nichž používáme dláta, bychom si měli pořídit i kladivo z tvrdého dřeva, abychom zbytečně neničili korunky dlát.

Speciality pro kutily

I v té nejmenší domácnosti využijeme gumové kladivo, třeba při sestavování nábytku, jehož povrch nechceme poškodit. Samozřejmě existuje i řada dalších speciálních kladiv, jako jsou kovářská, tesařská, čalounická či zednická. Ty sice v základní výbavě kutila být nemusí, rozhodně se ale dříve či později bude některé z nich hodit.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Karel Vágner otevřeně o úniku před smrtí, vztazích se Zagorovou, Pilarovou i svými dětmi

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu