Dešťová voda vám ušetří spoustu peněz. Tip, jak si lze zajistit její větší zásoby

 Technika 
10. května 2020 09:19 / Marie Popelková
  5
📷
4 fotografie v galerii
Nechat stéct dešťovku do kanálu je škoda Depositphotos
Pokud máte dům a ještě nevyužíváte dešťovou vodu, je to obrovská chyba. Je totiž zbytečné třeba zahradu zalévat pitnou vodou. Obzvláště v posledních letech, kdy je sucho a mizí voda i ze studní.

Začít využívat dešťovou vodu je více než jednoduché, stačí pod okap instalovat barel. Plastový sud o objemu 300 litrů lze pořídit už do tisícikoruny, takže nejde ani o žádnou extra velkou investici. Každý zřejmě ocení, že dešťová voda je zdarma a mnohdy čistší, než si myslíme. Využívat by ji proto mělo co nejvíce domácností. Zachycená dešťová voda je vhodná hlavně pro:

  • mytí automobilů
  • zavlažování rostlin (nezasoluje půdu a neobsahuje chlor)
  • splachování toalety
  • praní (měkká voda lépe rozpouští prací prášky a nevytváří vodní kámen)

Co je to retenční nádrž

Domácí retenční nádrž je velký zásobník na dešťovou vodu. Obvykle umožňuje uskladnit několik metrů krychlových vody. Retenční nádrže si u svého domu budují především majitelé větších zahrad.

Zpravidla je umístěna pod zemí. Její stavba probíhá tak, že se vykope odpovídající jáma, na jejíž dno se umístí betonová základová deska. Nádrž se pak na místo usadí pomocí jeřábu nebo hydraulické „ruky“ nákladního auta, a poté se současně napouští vodou a zasypává hlínou. Na povrchu zůstává poklop pro čistění a případné čerpání vody.

Do retenční nádrže bývají svedeny okapy z okolních střech, voda se před nádrží obvykle ještě filtruje. Pokud je ale střešní krytina domu v dobrém technickém stavu, není to ani nutné. Voda se díky podmínkám v podzemní nádrži (chlad, temno) příliš nekazí.

Mohou mít různý tvar

Retenční nádrže mohou mít různý tvar – nejčastěji jde o válec nebo kvádr – a vyrobeny jsou zpravidla z laminátu nebo polyethylenu. Pozor na levnější nádrže, z nichž některé je potřeba celé obetonovat. Naopak kvalitní nádrže z polyethylenu většinou stačí jen zasypat.

Objem nádrže závisí hlavně na velikosti střechy domu. Pro běžnou domácnost se obvykle instalují retenční nádrže s objemem 4 až 5 m3. Vodu lze využívat hlavně na zahradě nebo pro splachování toalet. O čerpání vody z nádrže se postará vodárna či ponorné čerpadlo. Retenční nádrž s objemem 5 m3 vyjde na asi 20 - 25 tisíc korun.

Dešťovka do domu

Pokud se ale rozhodnete využívat dešťovou vodu komfortněji, je ideální dovést dešťovku i do domu tak, abyste s ní mohli alespoň splachovat, případně v ní i prát. V takovém případě budete potřebovat systém zahrnující také filtraci, čerpadlo a rozvody po domě. Pokud si tyto rozvody necháte udělat firmou takzvaně na klíč, přijde vás vše na přibližně 120 tisíc korun. Ovšem dobře navržený systém pro využívání dešťové vody ušetří až polovinu spotřeby vody v domácnosti.

Dostatečně velká střecha

Jestliže uvažujete o tom, že byste do domu, který obývá čtyřčlenná rodina, přivedli dešťovku za účelem splachování a praní, musí vaše nemovitost splnit jednu podmínku. Střecha domu musí mít minimálně 120 metrů čtverečních. O tom, jak dát nádobě na dešťovku hezký kabát, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...