Tapety na zeď jsou opět velmi populární. K dostání je nespočet zajímavých materiálů

 Interier 
09. května 2020 12:24 / Hana Jordánová
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Vhodně zvolená tapeta zjemní celkový dojem pokoje Depositphotos
Tapety na zeď jsou opět velmi populární. Jsou to moderní dekorativní doplňky, které se hodí do každého interiéru. Pro dokonalý vzhled pokoje můžete použít také moderní fototapety na stěnu a bytové samolepicí dekorace.

Původně byly tapety vyráběny výhradně z kůží a upravované třemi základními technikami: malbou, puncováním (nejčastější úprava tapet z kozí kůže) nebo lisováním (nejčastější úprava tapet z telecí kůže). Od 17. století byly kožené tapety na trhu nahrazeny levnějšími textilními nebo papírovými tapetami.

To je ale už minulost. V současné době vévodí nabídce po papírových tapetách také tapety s jinou strukturou, především pak vinylové a vliesové. Výhodou tapet je, že vydrží déle než barva, navíc na slunci neblednou. Také se dají umývat a jsou odstranitelné beze zbytků. Tapety se mohou lepit na stěny nebo také na podlahu.

Každá vhodně zvolená tapeta může zkrášlit celý váš byt, proto si dejte na výběru záležet. V obývacím pokoji popusťte uzdu své fantazii a použijte moderní strukturované tapety třeba s geometrickými nebo i divokými vzory. Důležité ovšem je, aby byly kompatibilní s ostatním zařízením pokoje. V ložnici volte spíše jemnější tapety, které budou vaši mysl zklidňovat. Množství dětských vzorů potěší i vaše potomky. Na trhu je jich skutečně nepřeberné množství. Pozor na koupelnu, zde volte určitě tapety odolávající vlhku, které jsou lehce omyvatelné.

Pokud chcete svůj byt opravdu vymazlit, řádně zvažte, jak tapety použijete. Nemusíte totiž olepit celý pokoj, jelikož to prostor může zmenšit a ztmavit. V dnešní době se tapeta používá třeba jen na jednu zeď, do rohů, a někdy dokonce stačí, když na dominantní zeď nalepíte jenom pás nebo dva. Neumisťujte je však přímo doprostřed. Jednak se vyhnete pracnému vyměřování dokonalé poloviny, a také nerozdělíte pokoj na dvě poloviny. Dnes je módní všechno nepravidelné. Zvolte tedy místo spíše na straně pokoje, která je blíž k oknu.

Jaké tapety jsou k dostání

Papírové tapety 

Mezi papírové tapety patří tapety z potištěného, raženého a mačkaného papíru. Mohou být barevné, vzorované, hladké či s ražbou. Nejkvalitnější jsou tzv. duplexní, tedy dvojvrstvé ražené tapety. Kvalita papírové tapety se odvíjí od její hmotnosti. Lepidlo se nanáší na zadní stranu tapet. Cena papírových tapet je nízká, ale jejich aplikace je náročná.

Vinylové tapety 

Vinylové tapety se mohou lepit i na stěny, které jsou křivé nebo popraskané. Jsou vhodné do všech místností včetně koupelny. Mohou se čistit omýváním. Lepidlo se nanáší na zadní stranu tapet.

Vliesové tapety 

Jsou nejnovějším druhem tapet. Jsou velmi oblíbené, protože se snadno lepí a jsou odolné. Lepidlo se nanáší pouze na zeď. Vliesové tapety se také dají snadno opravit.

Textilní tapety 

Textilní tapety vypadají přirozeně a mají mnoho barevných variací. Jsou z obou stran pokryté vinylovým potahem, proto vydrží dlouho a zachovávají své rozměry.

Hedvábné tapety 

Hedvábné tapety jsou nejčastěji vyrobené z vinylu, ale působí hedvábným dojmem. Zadní strana je vyrobena buď z vliesu nebo papíru.

Speciální tapety 

Mohou být vyrobené z různých materiálů, např. korku, rákosu, veluru, koženky, atd.

3D tapety

Super hitem jsou však tapety v 3D provedení. Dokáží opticky rozšířit prostor a otevřít dveře do jiného světa. Výrobci se předhánějí, jakou nejlepší tapetou oslnit zákazníky, proto můžete mít tapety s exotickými motivy, prvky moderny a mnoho dalších stylů. Zvolit si také můžete fototapetu podle vašeho vzoru. Tyto tapety vám skutečně vyrazí dech a oslní i vaši návštěvu. Jak správně tapetovat, si přečtěte zde

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Karel Vágner otevřeně o úniku před smrtí, vztazích se Zagorovou, Pilarovou i svými dětmi

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Strašidelné pokojovky zkrášlí byt nejen během Halloweenu. Ozdobí váš interiér po celý rok

Zavřít reklamu