Jednou za čas je potřeba pračku vyčistit. Proveďte to bez chemie

 Tipy a inspirace 
04. května 2020 11:04 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pokud pračku pravidelně nečistíte, může začít zapáchat  Depositphotos
Pračka sice pere prádlo, ale rozhodně není samočisticí. Po každém praní se v ní usadí nečistoty z oblečení, zbytky pracího prášku, mastnota či vodní kámen. Na první pohled je neuvidíte, ale to neznamená, že tam nejsou. Zjistěte, jak pračku důkladně vyčistit.

Pokud se teprve chystáte na jarní úklid, rozhodně byste z něj neměli vynechat čištění pračky. Kromě toho, že se v ní usazují nečistoty, mohou se v ní rozmnožovat i plísně, které způsobí nepříjemný zápach. Když chcete mít prádlo čisté a voňavé, musíte alespoň jednou za čas vyčistit celou pračku.

Těsnicí guma

Většině lidí dojde, že musí vyčistit buben, ale na těsnicí gumu na dvířkách si sotva vzpomenou. Rozhodně byste na ni zapomínat neměli, protože jde o místo, kde najdete patrně největší množství nečistot z pracího prášku a aviváže. Navíc se tam může zadržet voda, rozmnoží se bakterie a vytvoří se plíseň.

Těsnicí gumu byste měli čistit po každém praní. Nejprve z ní vyjměte všechny nečistoty ručně a suchým hadříkem ji vytřete do sucha. Na některé nečistoty to stačit nemusí, protože tam mohou být delší dobu. V takovém případně si vezměte na pomoc zubní kartáček.

Filtr

Filtr v pračce zachytává většinu nečistot. Pokud se zanese, hrozí, že se poškodí pračka, takže jeho čištění rozhodně nezanedbávejte. Proveďte to alespoň třikrát do roka. Filtr z pračky vyjměte. Pokud nevíte, jak na to, všechny potřebné informace byste měli najít v manuálu.

Z filtru ručně odstraňte největší nečistoty a následně ho propláchněte pod horkou tekoucí vodou. Nakonec ho nechte vyschnout. Nemusíte na jeho čištění používat žádné speciální čisticí prostředky.

Dávkovač a prostor pod ním

V dávkovači a v prostoru pod ním se usazují zbytky pracího prášku a aviváže. Pokud je nevyčistíte, můžete se tam vytvořit plíseň, protože jde o vlhké prostředí. Dávkovač vyjměte. Vezměte si houbičku či zubní kartáček a veškeré nečistoty zlikvidujte. Propláchněte ho pod tekoucí vodou a vytřete do sucha. To samé udělejte s prostorem pod dávkovačem. Provádějte to zhruba jednou až dvakrát měsíčně.  

Buben

Prostory okolo bubnu na první pohled nevidíme, ale potřebují také vyčistit. V bubnu se často usazuje vodní kámen, takže jeho mytí je jednou za čas nutné. Nebude to nic složitého. Hladce si s tím poradí ocet v kombinaci s jedlou sodou. Nasypte jedlou sodu do půli hrnku a zalijte ji vodou.

Rozpuštěnou sodu nalijte do obou přihrádek v zásobníku. Do bubnu nalijte zhruba dva a půl hrnku octa a do něj ještě přidejte dvě polévkové lžíce jedlé sody. Pračku zavřete a zapněte na ni nejdelší program s nejvyšší teplotou. A vaše pračka bude dokonale čistá. Přečtěte si o tom, jak zatočit se zápachem z kuchyňského odpadu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu