Výměna podlahy v paneláku. Na co je důležité myslet a proč

 Rekonstrukce 
30. dubna 2020 09:35 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Do paneláku se hodí měkčí typy podlah Depositphotos
Jakákoliv rekonstrukce v paneláku má svá úskalí, pokud ale pořizujete starší byt, doporučují odborníci začít od podlahy, a to doslova. Většinou se ji totiž vyplatí udělat zcela v novotě.

Možná jste si pořídili byt se starou parketovou podlahou, která vypadá zachovale. Jenže je třeba zjistit, co se ukrývá pod ní. Navíc když se pustíte do nové podlahy, můžete ji dnes už i dobře odhlučnit. Dříve se na to moc ohled nebralo.

Pozor na domovní řád

Pokud se pustíte do rekonstrukce panelákové pohlady, rozhodně si dopředu prostudujte domovní řád. S největší pravděpodobností zjistíte, že není možné provádět hlučné práce do pozdního večera.

Snažte se práce rozvrhnout tak, abyste nejhlučnější aktivity, například bourání, prováděli přes den, když jsou lidé v práci. O víkendu a přes týden pozdě odpoledne se můžete zaměřit třeba na spárování, lití stěrky a další takřka nehlučné práce.

Zabedněte okna

Při likvidaci staré podllahy se hodně práší. Aby se prach nevířil po celém okolí a sousedce neušpinil právě vyprané prádlo pověšené na balkoně, raději se v bytě zabedněte a okna přelepte ochrannou fólií. Alespoň po dobu, než si prach sedne na zem. Nezapomeňte také použít respirační přístroj a další ochranné pomůcky, ať zbytečně neškodíte svému dýchacímu ústrojí.

Staré podlahy raději odstraňte

Možná vás na začátku napadne, že bude časově i finančně lepší položit novou podlahovou krytinu na tu starou. Odborníci to ale nedoporučují. Pod starou podlahou se někdy skrývá například nasypaná škvára jako podklad parket, různé zplesnivělé podložky, které pak mohou být zdrojem plísní i prachu. Chcete-li mít tedy jistotu, po čem chodíte, staré podlahové krytiny raději odstraňte, podklad vyčistěte a připravte nový, například pomocí samonivelační stěrky.

Zaměřte se na odhlučnění podlahy

Staré podlahy mívaly odhlučnění minimální nebo žádné. Bylo tak často obtížné rozklíčovat, zda se dívá někdo na televizi ve vedlejším pokoji, anebo v sousedním bytě. A když někdo nad vámi spláchl záchodovou mísu, působilo to až strašidelně. Pokud tedy děláte podlahu novou, zaměřte se na odhlučnění.

Pod tvrdé podlahy, jako je laminát, dřevo, dlažba, před pokládkou položte akustickou izolaci. Může jí být například podložka z korku, dřevovláknité desky nebo jiná vhodná protihluková izolace. Akustická izolace bývá často i součástí podlahových dílců.

Volte měkčí typy podlah

Měkké a pružné podlahy, jako je PVC, přírodní linoleum, marmoleum, korek, vinyl nebo koberec, kroky a nárazy částečně tlumí přirozeně díky svému složení. Ale nepomáhají zlepšit celkovou akustiku v místnosti. Pro použití v panelových bytech jsou však vhodnou variantou podlahové krytiny.

Hlučnost podlahy neovlivňuje jen materiál, z něhož je podlaha vyrobená, avšak i celá její konstrukce. Dokonalou zvukovou izolaci zajistí podlaha složená z několika silných vrstev, z nichž jedna je právě izolační.

Ideální volbou jsou plovoucí podlahy, jejichž pružná kročejová izolace odděluje horní vrstvu podlahy od nosné konstrukce stropu i svislých stěn. Díky tomu nepřenáší otřesy a zvuky do konstrukce domu, takzvaně „plave“ v izolačním loži.

Laminát může být hlučný

Pojem „plovoucí“ lidé často chybně zaměňují s laminátovými podlahovými krytinami. Termín „plovoucí podlaha“ znamená způsob konstrukce podlahy bez pevného přichycení k horizontální či vertikální konstrukci. Plovoucím způsobem můžete pokládat různé druhy lamelových podlah, například i vinylovou nebo korkovou. Laminátová podlaha do panelákového bytu moc ideální není. Může být sice plovoucí, ale zároveň dosti hlučná. 

Korek vede

Jednou z nejvhodnějších podlahových krytin do panelových bytů je korková podlaha, a to díky přirozené elasticitě materiálu, absorpci zvuku a dokonalé tepelné izolaci. Korkové podlahy jsou dostupné jako plovoucí podlahy i v provedení dlaždic pro pevné lepení. Můžete si vybrat korkové podlahy bez povrchové úpravy, s povrchovou úpravou keramickým lakem či povrchovou úpravu vinylovou fólií a lakem HPS. Poslední zmiňovaná je vhodná například do bytu s domácími mazlíčky a malými dětmi. O tom, jak svépomocí položit korkovou podlahu, jsme psali zde.

I dlažbu lze odhlučnit

Dlažba je praktická v koupelně i kuchyni, hlavně pro snadnou údržbu. Působí však chladně a někdy až příliš sterilně. Největším problémem je ale její hlučnost – pokud ji pokládáte běžným způsobem.

Existují však i způsoby odhlučnění dlažby, avšak bude vás to stát o něco více. Konstrukci, na kterou dlažbu lepíte, je třeba opatřit kročejovou izolací. K tomu slouží speciální zvukově izolační vložky, které vkládáte mezi vrstvy lepidla během pokládky dlaždic.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle obviněna vlastní sestrou z nezájmu o otce. Ten dostal mrtvici

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu