Postel s úložným prostorem je praktická. Přesto ji odborníci moc nedoporučují
Výběr správné postele rozhodně není snadný. Lidé řeší materiál, výšku, rozměr či barvu. Ale také to, zda si pořídit postel s úložným prostorem nebo raději bez něj. Odpověď není jednoduchá. Obě varianty mají totiž své plusy i mínusy.
Spousta místa
S úložným prostorem lze pořídit jak jednoduchou, tak i manželskou postel. Díky prostoru v posteli získáte mnoho úložného místa. Lze do něj schovat třeba sezonní oblečení, ale i peřiny a deky, které zrovna nepoužíváte.
Pokud má někdo doma postel bez úložného prostoru, může pod ni v některých případech zasunout třeba plastové boxy či papírové krabice. I do nich se vejde hodně věcí.
Má to i svá ale
Je nepochybně pravda, že úložný prostor pod lůžkem šetří v ložnici místo. Co se však týče jeho působení na kvalitu spánku, odborníci jsou zajedno v tom, že spaní na posteli s úložným prostorem není zdravé.
Člověk při spánku dýchá pokožkou celého těla, a je proto důležité, aby rošt i kostra lůžka umožnovaly proudění vzduchu. Stejně tak matrace musí být propustná pro vzduch a páru. Postel, která nedýchá, vede k nadměrnému pocení a k tvorbě plísní.
Kam s peřinami
Pokud řešíte, kde skladovat objemné peřiny, nejlepší řešení nabízejí peřiňáky, skříně a boxy určené právě na peřiny a polštáře. Nemusí ani zabírat moc místa, často je úložný prostor na peřiny součástí čela postele. Pořídit si ale můžete také úložnou lavici nebo samostatný prádelník. Vyrábějí se v mnoha rozměrech.
Pokud řešíte každý centimetr, je vhodné tomu přizpůsobit i materiál přikrývek a polštářů. Výrobky z dutého vlákna můžete totiž skladovat ve vakuových pytlích, které výrazně šetří místo. Na druhou stranu jsou naprosto nevhodné k uskladnění péřových peřin a polštářů, které musejí dobře dýchat.
Při uskladňování myslete také na teplo a vlhko, které je dokonalým prostředím pro roztoče. Peřiny a polštáře by měly být udržovány v teple mezi 22 a 26 stupni Celsia. O tom, jak z ložnice zbytečně nevytvořit stresové prostředí, jsme psali zde.