Zbavte se plísní v bytě. Hned několika způsoby

Plísně v bytě škodí zdraví
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
21. dubna 2020 13:10 / Depositphotos
  2   0
Žít v bytě či domě s plísněmi rozhodně není příjemné. Na zdech či spárách se vám udělají skvrny a ucítíte z nich nepříjemný zápach. Plísně navíc mohou negativně ovlivnit zdraví. Bylo by rozhodně lepší se jich zbavit a předejít jejich vzniku. Jak na to?

Plísně ke svému množení potřebují vlhko a nedostatek světla. Plísně se rozšiřují tak, že uvolňují spory, které se zachytí na nějakém povrchu a začnou růst. Nacházejí se v prachu i ve vzduchu. Pokud máte plísněmi pokryté některé povrchy, patrně je i ve velkém množství vdechujete. To může způsobit některé nemoci a alergické reakce. Raději se jich co nejdříve zbavte.

Větrejte vzduch

V místnosti, kde máte plísně, začněte často větrat. Otevřete okna dokořán a udělejte průvan. Když se na teploměru objeví alespoň dvacet stupňů Celsia, nechte otevřená okna klidně celý den. V letních dnech otevřete okna i na noc. Pokud nebudete často větrat, plísním se bude ve vašem domě dařit neustále.

Jedlá soda

Jedlá soda je výborným pomocníkem v domácnosti. Pomůže vám s připáleninami, mastnotou, špinavými povrchy a nepříjemnými zápachy. Kromě toho však dokáže zdárně bojovat i proti plísním. Nasypejte ji na místa, která pokrývá plíseň, a nechte ji zhruba dvacet minut působit.

Pokud jedlou sodu potřebujete nanést na spáry mezi kachličkami, nasypejte ji na hadřík a potřete s ním zasažená místa plísní. Následně si nachystejte vlhký hadřík a tím jedlou sodu setřete. Proces můžete opakovat několikrát, dokud plísně zcela nezmizí.

Tea tree olej

Tea tree olej dokáže bojovat proti akné, kožním infekcím a lupům. Kromě zdravotních účinků vám pomůže i v domácnosti. Můžete ho použít v boji proti plísním. Smíchejte jeden menší hrnek vody s jednou čajovou lžící jedlé sody. Směs nalijte do rozprašovače a postříkejte s ním všechna místa, kde jste našli plíseň.

Vytopte místnost

Zlikvidovat plísně můžete i dalším způsobem. Zavřete v místnosti všechna okna a dveře. Rychle a intenzivně ji vytopte tak, aby vám v ní bylo vedro. Následně přestaňte topit. Okna a dveře otevřete dokořán. Místnost se rychle vyvětrá. Patrně se nezbavíte plísně hned po prvním pokusu. Proces opakujte zhruba dvakrát týdně. Dále čtěte: Jak často byste měli prát polštáře a přikrývky?

Eva Vogelová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nový objev fosilií odhalil, že na severní polokouli kdysi žili obří ptáci podobní tučňákům

Tech

Na co si dát pozor při výběru sportovního náramku či chytrých hodinek, abyste nebyli zklamaní

Dům a zahrada

Robotické sekačky usnadní péči o trávník. Musíte ale vědět, jaký typ vybrat

Zavřít reklamu