Jak dům zbavit nevítaných netopýrů

 Tipy a inspirace 
18. dubna 2020 10:16 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Netopýři v domech často přespávají Depositphotos
Netopýři v době koronavirové nejsou zrovna oblíbenými živočichy, i když se ve své podstatě jedná o ekologické bojovníky. Netopýři nejen regulují počty hmyzu v našem okolí, ale do přírody také šíří semena rostlin.

Bohužel v době koronavirové nepatří netopýři mezi oblíbená zvířata, byť tito savci prakticky za koronavirovou pandemii nemohou. Na vině je veskrze fakt, že v asijských zemích je velká obliba v pojídání těchto živočichů a rovněž tam nepanuje takové hygienické prostředí, na jaké jsme v Evropě zvyklí.

A tak se teď mnozí ptají, jak dostat netopýry ze svého domu. Zde jsou některé způsoby, jak na to.

Najděte je a zjistěte, co dělají

Prvním krokem je zjistit, jak netopýři využívají váš prostor. Zatímco majitelé domů mohou být v konfliktu s netopýry hnízdícími na vnější straně domu nebo pobývajícími v podkrovních prostorech, netopýři ve skutečnosti nijak neničí ani zdi, ani dřevěné trámy. Jsou pasivními uživateli a obvykle visí na verandách nebo balkonech při lovu, nebo si najdou nějakou tu skulinku ve struktuře domu.


Nabídněte jim jiný domov

Pokud jste například našli netopýří trus, netopýři váš dům využívají pravidelně. Zkuste je přestěhovat. Vybudujte jim poblíž netopýří hnízdiště. Instalací budky z extrudovaného polystyrenu napomůžete netopýrům k vytvoření místa pro přespání a přezimování mimo váš dům. Budky se obvykle dávají na nějaké vhodné místo na domě, na který jsou tito savci zvyklí létat. Tedy buď přímo na dům, nebo na nějaký sloupek či strom poblíž.

Utěsněte dům

Pokud máte skutečné důkazy o tom, že netopýři pravidelně tráví čas ve vašem podkroví, okapech nebo zdech, můžete samozřejmě zaujmout i o něco drsnější přístup.

V takovém případě ale musíte zavolat odborníky, kteří na váš dům nainstalují speciální odchytové zařízení. Ta se umístí na otvory, kterými netopýři obvykle do domu vstupují, ale protože takové zařízení má klapku, už se z něho netopýři nedostanou ven. Tato metoda se ale používá pouze brzy na jaře nebo na podzim.

Ideálnější a určitě humánnější je raději všechny otvory, kterými se netopýři do domu dostávají, pořádně utěsnit. Do domu se tak už nedostanou a pokud budou mít k dispozici někde poblíž netopýří hnízdiště, je reálná šance, že se přestěhují do něj a váš dům již nechají na pokoji. Dále čtěte: Virologové radí. V době koronavirové nechoďte do bytu v botách.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Oáza pohody: Jak zahradní lavičky a domky promění vaši zahrádku

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí