Zatočte s plevelem v dlažbě. Účinné přirodní metody, jak na to

 Tipy a inspirace 
19. dubna 2020 09:52 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Prorůstající rostliny v dlažbě nevidí nikdo rád Depositphotos
Nechtěný plevel se dostane všude. A to i do dlažby, kterou pak vzhled cest a chodníků velmi hyzdí. Pokud je to i váš případ, zkuste na to jít přírodní cestou.

Zámková dlažba je krásná, ovšem jenom tehdy, pokud se o ni pravidelně staráte. A k tomu patří také odstraňování náletové plevele. Neznamená to však, že musíte spáru po spáře obcházet špachtlí nebo smetáčkem. Máme pro vás tipy na méně pracné řešení, navíc ekologické.

Horká voda

Tím nejjednodušším způsobem, jak se zbavit nechtěného plevele, je polévat jej pravidelně horkou vodou, například z rychlovarné konvice. Za chvíli bude plevel pryč. Dávejte si však pozor, abyste vodu nelili na dlažbu v době, kdy budou ranní mrazíky. Vlivem rozdílných teplot by se mohlo stát, že vám některá dlaždice pukne. 

Sůl nad zlato

Obyčejná kuchyňská sůl je skvělým pomocníkem nejenom při přípravě jídla, ale také v domácnosti. S její pomocí lze vyčistit připáleniny i umýt okna. Více na toto téma jsme psali zde. Sůl můžete použít také na odstranění plevele. Stačí si připravit roztok smícháním 7 litrů vody a 1,5 kilogramu soli. Ten aplikujte do spár na místa, kde vám roste plevel. A za pár dnů máte po problému.

Ocet mu nevoní

Ocet je poměrně další hojně využívanou surovinou v domácnosti. A pomůže vám i na zahradě v případě, že se chcete zbavit plevele. Připravte si vlastní roztok na plevel smícháním 3 litrů octa s 150 g soli a 50 ml detergentu, nebo-li obyčejného čisticího prostředku, který máte běžně doma např. v kuchyni či koupelně. Vzniklou směs aplikujte do spár.

Zkuste také alkohol

Plevel si rovněž nerozumí s alkoholem. Máte-li doma obyčejný líh nebo ne příliš povedenou pálenku, sem s ní. Díky ní si můžete vytvořit silný přípravek na plevel. Stačí smíchat 100 mililitrů alkoholu, 500 ml octa a 3 lžíce kyseliny citronové. Tím jednoduše pravidelně stříkejte rostlinu. A pokud je plevel opravdu odolný, můžete poměr látek upravit na 1 : 1.

Kvetoucí chodník

Bohužel se připravte na věčný boj, protože příroda nemá ráda holá místa. Takže za čas opět vyraší a budete je muset vyčistit znova. Zkuste jít přírodě naproti a spáry osadit drobnými rostlinami, které snesou sešlapávání, pěkně kvetou, jsou nenáročné a příliš se nerozrůstají. Patří mezi ně rozchodníky, úrazníky, poléhavé mateřídoušky a římský heřmánek nebo polštářovitý hledíček dobromyslný.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu