Krásný i léčivý angínovník čínský
Že se vám to nezdá? Zkuste to taky a pořiďte si domů angínovník čínský (Belamcanda chinensis). Tahle málo známá květina si totiž poradí se spoustou nemocí a navíc vám byt ozdobí nádhernými květy. Ty jsou většinou skvrnitě oranžovočervené, vykvétají od června až do září. Po odkvětu najdete na rostlině tobolky se semeny, které také můžete využít k léčbě.
Angínovníku se dobře bude dařit na slunném a suchém stanovišti, chráněném před letním žárem a před mrazivými větry.
Angínovník je poměrně nenáročná rostlina. Pěstujete-li ji jako pokojovku, postavte ji do blízkosti oken, kam dopadá dostatek světla, zasaďte do běžné zeminy pro pokojové rostliny a přiměřeně zavlažujte a od jara do podzimu každých 14 dní přihnojte. Na zahradu Angínovník čínský vysazujte na jaře do živné a propustné půdy. Přiměřeně zalévejte, rostlina nesnáší přemokření. Po odkvětu se vytvoří tobolky se semeny, které můžete nechat dozrát a rostlinu si namnožit, anebo je ihned odstraňte, aby květinu nevysilovaly. Na podzim angínovník zežloutne, listy seschnou a opadají a na zimu se zatáhne do půdy. Chcete-li mít jistotu, že na jaře opět obrazí, chraňte ho před mrazy například spadaným listím, přes které naklaďte chvojí. Také můžete angínovník vyrýt, zasadit do květináčů a přenést do skleníku, zimní zahrady nebo chladnější místnosti, kde bezpečně přezimují.
Použití
Pro léčebné účely se používají čerstvé listy a oddenek ve formě odvaru. Listy se žvýkají při angíně nebo zahlenění, oddenek působí močopudně, je proto vhodný při chorobách močových cest i ledvin, doporučuje se i při poruchách žláz s vnitřní sekrecí, zácpě a nadýmání či revmatizmu.