Na domácí dílnu stačí jen malý prostor

 Rekonstrukce 
08. září 2017 07:41 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zásadní je pracovní stůl i kvalitní osvětlení. Shutterstock
Ať už bydlíte v bytě nebo v domku, občas potřebujete něco vyrobit, přivrtat, opravit nebo sestrojit. Nekutilové mnohdy mají v ložnici pod postelí kufr s nářadím. I pro ně je ale výhodnější najít místo na pracovní stolek. Domácí dílnička se totiž dá efektivně využívat.

Zatímco některé domácí dílny se vejdou do koutku garáže či sklepa, pro jiné je vyčleněna menší samostatná stavba. Samozřejmě záleží na tom, jak často a k jakým účelům dílnu využíváte. Pokud zatím váháte, zda dílnu vůbec zařizovat a jak, zvažte všechna pro a proti. Pokud něco doma kutíte minimálně jednou za měsíc, pracovní kout se vám jistě bude hodit. 

Prostor

Pro menší dílnu stačí prostor asi šest metrů čtverečních, tedy 3x2 metry. I do takto malého prostoru se vám podaří umístit pracovní stůl s policí a skříňkou. Vhodné je v bytě využít komoru, prázdný pokoj, případně vybudovat dílenský kout prakticky kdekoli. Velmi výhodné je mít dílnu v garáži. Když potřebujete pracovat na větším prostoru, jednoduše na chvíli vyjedete s autem ven a po dokončení práce opět auto zaparkujete. 

Osvětlení a detaily

Na práci je potřeba dobře vidět. V domácí dílně pochopitelně musí být dostatek světla. Osvětlit pracovní stůl pomůže otáčecí lampa. Nad stolem by měla být zářivka. Vhodné je mít pracovní prostor poblíž okna, aby se dalo rychle větrat.  Myslete také na rozložení zásuvek a přívodu elektrického proudu. 

Podlaha

Pod pracovním stolem není dobré mít koberec ani žádné hořlavé materiály. Praktické je mít v dílně omyvatelnou betonovou podlahu, ale pokud máte dílničku doma, umístěte na podlahu třeba gumové, děrované, protiskluzové rohože. 

Odhlučnění

Abyste při práci nerušili, měli byste stěny alespoň částečně odhlučnit. U větších dílen je dobré umístit protihlukové dveře. Obvykle je tvoří speciální konstrukce se zvukově izolačními doplňky. Při kvalitním osazení a utěsnění se pak do obytných prostor nedostane nejen hluk, ale ani prach, piliny či výpary ředidel. Můžete také zainvestovat do dveří s protipožárními vlastnostmi. 

Stůl

Zařízení dílny musí být především praktické. Místem dobře šetří například nástěnné organizéry pro drobné nástroje, vruty, šroubky či nýty nebo skladné a odolné plechové dílenské skříně. Nejpodstatnější je stůl. Vyberte si nejlépe kovový, uzamykatelný stůl s výškově nastavitelnými nohami a masivní pracovní deskou. Na něj patří především kvalitní svěrák a kotoučová bruska. Obojí využijete i při drobných opravách a broušení různých nožů a motyček.

Další nábytek

Velmi praktické a skladné jsou děrované desky se závěsnými prvky, které jednoduše přichytíte na zeď. Na desku pak zavěsíte menší nástroje, třeba šroubováky, kleště nebo klíče. Podle toho, kolik máte místa, pak zvolte další nábytek. Minimem jsou jedny šuplíky na kolečkách. Při nedostatku místa je můžete vždy po práci zastrčit pod pracovní stůl. Pokud si to můžete dovolit, umístěte ke stolu police nebo skříň.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda